0.3 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Zaszczepieni po przyjeździe do W. Brytanii będą mogli robić szybkie testy zamiast PCR

Zobacz także

W pełni zaszczepione przeciw Covid-19 osoby przyjeżdżające do Anglii lub wracające do niej z krajów niebędących na tzw. czerwonej liście będą mogły od 24 października wykonywać po przyjeździe szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa zamiast droższych testów typu PCR – ogłosił brytyjski rząd.

Jak wyjaśniono, pasażerowie będą musieli zrobić zdjęcie z wynikiem testu oraz numerem referencyjnym zamówienia i odesłać je do dostawcy testów, od którego go zamówili, aby zweryfikować wynik. Alternatywnie będzie można zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach. Lista zatwierdzonych prywatnych dostawców testów opublikowana zostanie na stronach internetowych brytyjskiego rządu 22 października. Jeśli u danej osoby szybki test wykazał obecność koronawirusa, będzie ona musiała wykonać test typu PCR, ale będzie on bezpłatny.

Zmiany dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów, których programy szczepień są uznawane przez brytyjski rząd (obecnie jest to ok. 100 krajów, w tym wszystkie z Unii Europejskiej), i przyjeżdżających do Anglii z innych państw niż siedem znajdujących się na czerwonej liście podróżnej.

Osoby niezaszczepione po przyjeździe z krajów spoza czerwonej listy nadal muszą wykonywać dwa testy PCR – w drugim i ósmym dniu pobytu – oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu. Natomiast wszystkie osoby wracające z krajów z czerwonej listy, niezależnie od tego, czy są zaszczepione czy nie, oprócz tych dwóch testów zobowiązane są do odbycia 10-dniowej, płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych hoteli.

Ogłoszone przez brytyjski rząd zmiany odnoszą się do przyjazdów do Anglii, bo wymogi dotyczące przyjazdów do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej ustalają ich rządy, choć zwykle dostosowują się one do zasad wprowadzanych w Anglii.

To kolejna w ostatnim czasie zmiana ułatwiająca podróżowanie. Na początku października oznaczenie krajów trzema kolorami – zielonym, żółtym i czerwonym – w zależności od sytuacji epidemicznej zastąpione zostało jedną czerwoną listą, która została skrócona do zaledwie siedmiu państw. Ponadto w pełni zaszczepione osoby przyjeżdżające do Anglii i Irlandii Północnej nie muszą już wykonywać testów przed wylotem.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane