0.3 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Wotum zaufania Senatu dla rządu Mario Draghiego

Zobacz także

Zdecydowaną większością głosów włoski Senat udzielił w środę wotum zaufania rządowi Mario Draghiego, zaprzysiężonemu cztery dni wcześniej. Gabinet polityczno-techniczny tworzą eksperci i przedstawiciele głównych ugrupowań centrolewicy i centroprawicy.

Za wotum głosowało 262 senatorów, przeciwko było 40.

Wcześniej w expose premier Draghi mówił o potrzebie wielkiej odbudowy kraju, takiej jak po drugiej wojnie światowej. Były prezes Europejskiego Banku Centralnego apelował o „narodowe braterstwo”, odpowiedzialność i jedność.

„Rząd – wyjaśnił – musi chronić wszystkich pracowników, ale błędem byłoby chronienie bez żadnej różnicy wszystkich firm; niektóre będą musiały się zmienić, także radykalnie”.

Zapewnił, że jego rząd przeprowadzi niezbędne reformy i stawi czoła kryzysowi, zajmując się tymi, którzy cierpią z powodu braku pracy i konieczności zamknięcia swojej firmy lub wstrzymania działalności z powodów sanitarnych.

Naszym obowiązkiem – wskazał premier Draghi – jest walczyć z pandemią wszystkimi możliwymi środkami i chronić życie ludzi; w tym okopie walczymy wszyscy”.

Premier zobowiązał się do tego, że jego rząd będzie z „wystarczającym wyprzedzeniem” zapowiadał kroki i zmiany w przepisach, które będą wprowadzane w ramach walki z pandemią.

Mówiąc o członkostwie w UE Mario Draghi podkreślił: „Bez Włoch nie ma Unii, ale poza Unią nie ma też Włoch; nie ma suwerenności w samotności”.

W komentarzach zwraca się uwagę, że ponad 50-minutowe expose było 25 razy przerywane brawami. Najczęściej szef rządu używał słów „pandemia” (22 razy), „wszyscy” i „obywatele”. Mówiąc o konieczności troski o środowisko cytował papieża Franciszka.

Tuż przed wieczornym głosowaniem nad wotum Mario Draghi oświadczył, że Włochy proponują obligatoryjny mechanizm redystrybucji migrantów w krajach UE.

W czwartek szef rządu wygłosi programowe przemówienie w Izbie Deputowanych, gdzie odbędzie się także głosowanie nad wotum zaufania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane