16.8 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Włoski wiceminister zdrowia przewiduje znaczny spadek liczby zgonów na Covid-19

Zobacz także

Za dwa-trzy tygodnie we Włoszech należy oczekiwać znacznego spadku zgonów na Covid-19 – oświadczył wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri w wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera”. W niedzielę zanotowano najniższą dzienną liczbę zgonów od października – 44.

Sileri przypomniał w poniedziałkowym wywiadzie regułę, że liczba zmarłych utrzymuje się na wysokim poziomie także wtedy, gdy już notuje się poprawę sytuacji. To ostatnie kryterium, w którym dochodzi do poprawy w czasie epidemii.

“Oczekujemy, że w ciągu dwóch-trzech tygodni liczba ofiar spadnie w sposób jeszcze bardziej znaczący. Osoby najsłabsze, czyli w wieku powyżej 80 lat i 70-latkowie są chronieni” dzięki szczepionce – wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Zwrócił uwagę na istotne przyspieszenie kampanii szczepień. W ciągu ostatnich dwóch tygodni, jak dodał, liczba Włochów, którzy otrzymali pierwszą dawkę wzrosła z 18 milionów do 23 mln, a tych po zakończeniu szczepień z 8 do 12 milionów. Całkowitą odporność ma jedna piąta ludności kraju.

Sileri przyznał, że do spowolnienia szczepień doszło wśród 60-latków. “Trzeba szukać tych ludzi, przekonać, dotrzeć do nich” – dodał.

Wiceszef resortu powiedział też, że są obawy, iż trudno będzie młodych ludzi namówić na szczepienia. “Uważają oni, że wirusa już nie ma, wiedzą, że nie zachorują, a zatem zrozumiałe jest, że są niechętni” – ocenił.

Według Sileriego może ich do tego przekonać tzw. przepustka dla osób zaszczepionych, bo będzie ona wymagana w dyskotekach, gdy zostaną otwarte.

Następnie w wywiadzie radiowym Sileri wyraził opinię, że “nie ma żadnego ryzyka” nowej fali epidemii po lecie w takim wymiarze, w jakim miało to miejsce na jesieni 2020 roku.

Podobną opinię wyraził w radiu specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Galli z Mediolanu, który dotąd zawsze przestrzegał przed zbyt dużym łagodzeniem przepisów przeciwepidemicznych i apelował o czujność.

Od poniedziałku trzy regiony kraju objęte są białą strefą najniższych restrykcji: Sardynia, Friuli-Wenecja Julijska i Molise. Pozostał tam tylko nakaz dystansu i noszenia maseczek.

We wtorek dojdzie we Włoszech do dalszego poluzowania obostrzeń. W restauracjach możliwa będzie obsługa przy stolikach także w środku. Można będzie wypić kawę przy barze. Ten zakaz był jednym z najbardziej dotkliwych dla milionów Włochów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane