10.9 C
Warszawa
wtorek, 21 września, 2021

Wiceszef MSZ: Podpisana w środę deklaracja jasno i precyzyjnie definiuje obszary współpracy V4

Zobacz także

Podpisana dziś deklaracja jasno i precyzyjnie definiuje obszary współpracy V4 z jednej strony, z drugiej strony podejmuje tematykę tego, co już udało się osiągnąć – napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do środowego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W Krakowie na Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Centrum Konferencyjnym ICE spotkali się premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babisz, Węgier Viktor Orban i Słowacji Igor Matovicz. Gościem spotkania był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podczas szczytu szefowie rządów podpisali wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej. W dokumencie opowiedzieli się za wzajemną współpracą przy projektach cyfrowych. Zapowiedzieli też m.in. wspólną pracę w celu zabezpieczenia funduszy UE na transformację cyfrową, w szczególności na wspólne projekty cyfrowe V4.

Środowy szczyt skomentował późnym wieczorem na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. “Podpisana dziś deklaracja jasno i precyzyjnie definiuje obszary współpracy #V4 z jednej strony, z drugiej strony podejmuje tematykę tego, co już udało się osiągnąć i jakie wnioski z tej 30-letniej współpracy płyną na przyszłość” – napisał.

“Ależ to był dzień! Widowiskowe świętowanie rocznicy #30lecieV4 w Krakowie na Wawelu, w historycznej aurze i w centrum kongresowym ICE z dyskusją o agendzie cyfrowej, nowoczesnych technologiach i sektorze gamingu. Grupa #V4 ma przed sobą świetlaną przyszłość! #GenerationV4” – dodał wiceszef MSZ w kolejnym wpisie.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.

(PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ jm/

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane