13.1 C
Warszawa
poniedziałek, 18 października, 2021

WHO: Umowy dwustronne ws. szczepień nie są dobre dla programu COVAX

Zobacz także

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge oświadczył w czwartek, że umowy dwustronne zawierane przez kraje ws. szczepień przeciw Covid-19 nie są korzystne dla programu COVAX, choć nie są łamaniem europejskiej solidarności.

Jak podał Reuters, w ostatnich dniach niektóre kraje europejskie zastanawiały się nad nabyciem szczepionek z Rosji lub Chin, które nie są jeszcze dopuszczone na rynek Unii Europejskiej i odrzuciły unijne podejście do wspólnych zamówień.

Wspierany przez Światową Organizację Zdrowia program COVAX, mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, jest „jedynym globalnym mechanizmem”, który ma wyrównać szanse państw o niskich dochodach na pozyskanie szczepionek na Covid-19 – powiedział Kluge reporterom.

„To, czego chcielibyśmy oczywiście uniknąć, to wszelkie bilateralne umowy szkodzące programowi COVAX, który teraz zaczyna przynosić efekty na całym świecie” – powiedział

“Nieustanne obciążenie szpitali i przemęczenie pracowników służby zdrowia wywołuje gesty solidarności (…) krajów europejskich. Nie zmienia to faktu, że po ponad roku od wybuchu pandemii, nasze systemy opieki medycznej nie powinny być w takiej sytuacji” – ocenił Kluge.

Przypomniał, że w ostatnim czasie WHO zaobserwowała szybsze rozprzestrzenianie się Covid-19 w Europie Środkowej i Wschodniej oraz wzrost zakażeń w niektórych zachodnich krajach UE.

W Europie w ciągu ostatnich 7 dni odnotowano 1 106 500 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Na Covid-19 zmarło w tym czasie 21 344 chorych. Od początku pandemii na kontynencie zakaziło się 39 104 593 osób, a zmarło 871 815.

Jednak, jak ocenił szef WHO na Europę, optymistyczne są najnowsze dane dotyczące tempa szczepień przeciwko Covid-19 przy użyciu preparatów firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca.(PAP)

skib/ fit/ jm/

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane