0.2 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

We Włoszech druga dawka szczepionek Pfizera i Moderny po 42 dniach

Zobacz także

Druga dawka szczepionek na Covid-19 koncernów Pfizer i Moderna będzie we Włoszech podawana nie po 21-28 dniach, jak dotąd, ale po 42- zapowiedział minister zdrowia Roberto Speranza. Wyraził przekonanie, że lato będzie inne niż minione miesiące z ostrymi restrykcjami przeciwepidemicznymi.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika “La Repubblica” Speranza podkreślił: “Jestem optymistą. Jeśli zdołamy zaszczepić większość populacji, tego lata będziemy mogli sobie pozwolić na znacznie więcej wolności”.

Przedstawiając zmiany w kampanii szef resortu zdrowia ogłosił, że osoby w wieku powyżej 60 lat mogą zgłaszać się do punktów szczepień po preparat firmy AstraZeneca bez uprzedniej rejestracji. Dostaną go, jeśli pozostaną wolne dawki.

Przypomniał jednocześnie, że pierwszeństwo mają osoby powyżej 80 lat, a następnie ponad 70-letnie.

Według ministra osiemdziesięciolatkowie zostaną zaszczepieni do końca kwietnia. Obecnie po dwóch dawkach jest 39 procent osób w tej grupie wiekowej.

“Sądzę, że w tym kwartale możliwe będzie zapewnienie odporności wszystkim osobom powyżej 60 lat, a jest ich około 18 milionów” – dodał Speranza. W ciągu trzech miesięcy – jak poinformował – Włochy mają otrzymać 50 milionów dawek, w tym 7,3 miliona preparatu Johnson&Johnson.

Jak ogłosiły włoskie władze, we wtorek przysłanych zostanie 360 tysięcy dawek, po połowie Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

Liczba osób zaszczepionych w kraju przekroczyła 13 milionów; dwie dawki dostało ponad 3,9 miliona.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane