11.7 C
Warszawa
niedziela, 13 czerwca, 2021

W drugiej połowie lipca we Włoszech można będzie zdjąć maseczki na zewnątrz

Zobacz także

W drugiej połowie lipca we Włoszech można będzie zdjąć maseczki na wolnym powietrzu – taki plan przedstawił koordynator komitetu doradców rządu, profesor Franco Locatelli. Jego zdaniem są powody do optymizmu w ocenie obecnej sytuacji epidemiologicznej.

W wywiadzie dla dziennika “Il Messaggero”, opublikowanym we wtorek, prezes Rady Służby Zdrowia i szef doradczego komitetu techniczno- naukowego podkreślił: “Prawda jest taka, że nie jesteśmy w dobrym punkcie, ale w doskonałym”. “Jednak trzeba jeszcze dokończyć pracę” – zaznaczył Locatelli odnosząc się do walki z koronawirusem.

W jego ocenie niedługo będzie można zacząć myśleć o możliwości zdjęcia maseczek na zewnątrz; zapewne od drugiej połowy lipca – jak podał.

Obecnie – ostrzegł Locatelli – byłoby to zdecydowanie za wcześnie.

Wymóg noszenia maseczek na zewnątrz obowiązuje we Włoszech nieprzerwanie od października zeszłego roku.

Z drugiej strony – jak dodał ekspert – należy rozważyć korzyści z noszenia maseczek, które zapobiegają szerzeniu się chorób układu oddechowego.

“Nie jest przypadkiem to, że wraz z dystansem maseczki pozwoliły nam uniknąć tradycyjnego szczytu zachorowań na grypę, jaki zwykle notujemy w lutym” – podkreślił profesor Locatelli.

Przed sezonem letnim skierował też apel do młodzieży: “radzę pojechać na wakacje zaszczepionym”.

Zapytany, czy tegoroczna jesień będzie inna od tej z 2020 roku, gdy doszło do drugiej, ostrej fali pandemii odparł: “Nie mam co do tego wątpliwości”.

“To będzie inna jesień, ponieważ mamy szczepionki” – zapewnił włoski lekarz.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane