0.3 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

UE potępiła spis ludności i kolejny pobór do wojska na anektowanym przez Rosję Krymie

Zobacz także

W wydanym w piątek oświadczeniu unijna dyplomacja potępiła decyzję Rosji o przeprowadzeniu spisu ludności na anektowanym Krymie i w mieście Sewastopol oraz rozpoczęcie tam kolejnej kampanii poboru do wojska.

„UE potępia decyzję Federacji Rosyjskiej o przeprowadzeniu spisu ludności na nielegalnie anektowanym ukraińskim terytorium Krymu i miasta Sewastopol od 15 października do 14 listopada oraz rozpoczęcie kolejnej kampanii poboru (do wojska) w dniu 1 października” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez rzecznika szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, Petera Stano.

„Działania te są próbą legitymizacji nielegalnej aneksji Krymu i dalszego podważania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową” – wyjaśnił Stano.

UE wezwała Rosję do zaprzestania wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego na Półwyspie Krymskim.

„Unia Europejska będzie nadal działać na rzecz pokojowego zakończenia nielegalnej aneksji półwyspu przez Rosję (…) oraz kontynuować i egzekwować swoją politykę nieuznawania (aneksji – PAP)” – zadeklarowała unijna dyplomacja.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane