0.2 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Serbia zaszczepiła już ponad milion osób przeciw Covid-19

Zobacz także

Ponad milion osób zaszczepiono dotąd w Serbii przeciw Covid-19 – poinformowała krajowa agencja Tanjug, powołując się na źródła w kręgach rządowych. Serbia jest drugim po Wielkiej Brytanii krajem Europie z największą liczbą zaszczepionych.

356 tys. Serbów otrzymało również drugą dawkę, co gwarantuje większą ochronę przed koronawirusem.

Bałkański kraj poza szczepionkami opracowanymi przez zachodnie koncerny, jak BioNTech/Pfizer, korzysta też z rosyjskiego Sputnika V i chińskiego CoronaVac.

Stosunkowo szybki dostęp do tych dwóch ostatnich preparatów Serbia zawdzięcza m.in. swym dobrym stosunkom z Rosją i Chinami – zauważa agencja dpa. Najwięcej szczepień wykonano w kraju przy użyciu preparatu od chińskiego koncernu Sinopharm.

Na prezydenta kraju Aleksandara Vuczicia spadła krytyka za współpracę z mocarstwami, w których łamie się prawa człowieka. „Musimy dbać o samych siebie, o naszych ludzi” – skomentował w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Bild”. Podkreślił, że on sam nie ingeruje w wewnętrzne sprawy innych krajów.

Komisja Europejska obiecała przeznaczyć 70 mln euro na zakup szczepionek dla państw Bałkanów Zachodnich, mają do nich trafić również szczepionki w ramach zainicjowanego przez WHO programu COVAX, jednak jak dotąd dostawy nie doszły do skutku. W efekcie władze Czarnogóry, Macedonii Północnej, Albanii, Bośni i Kosowa zaczęły na własną rękę negocjować z producentami – zarówno z Chin i Rosji, jak i z USA. (PAP)

skib/ akl/

arch.

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane