16.8 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Rząd węgier przekazał KE plan wykorzystania środków z unijnego funduszu odbudowy

Zobacz także

Rząd Węgier przekazał Komisji Europejskiej plan wykorzystania środków z unijnego funduszu odbudowy – poinformował w środę wiceminister ds. unijnych programów rozwojowych Szabolcs Agosthazy.

Dokument, który został przekazany we wtorek wieczorem, obejmuje programy rozwoju strategicznego na sumę 2,5 bln forintów (7 mld euro). Mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych sześciu lat.

Agosthazy oznajmił, że najważniejszym elementem węgierskiego planu jest dalszy rozwój systemu opieki zdrowotnej. Na ten cel ma zostać przeznaczonych 34,1 proc. środków.

Kolejne istotne dziedziny to rozwój transportu przyjaznego środowisku oraz kompleksowy rozwój systemu nauczania, w tym szkolnictwa wyższego, szkolnictwa publicznego, edukacji zawodowej oraz dla dorosłych. Na te dwie sfery ma przypaść odpowiednio 25 i 20,4 proc. środków.

Poza tym przewidziano wsparcie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, rozwoju najbardziej zacofanych miejscowości i inicjatyw w sferze ochrony środowiska.

Wiceminister podkreślił, że plan w pełni odpowiada wspólnym celom unijnym i w każdej z powyższych sfer uwzględniono elementy ochrony klimatycznej i cyfryzacji.

Jak przypomniał Agosthazy, Węgry – podobnie jak większość innych państw członkowskich UE – postanowiły na razie nie wykorzystywać części kredytowej funduszu odbudowy.

Po przekazaniu przez rządy państw unijnych Krajowych Planów Odbudowy Komisja Europejska zajmie się ich oceną. Następnie plany trafią do Rady UE, która musi je ostatecznie zaakceptować. Plany są wymogiem dla otrzymania w przyszłości środków z wartego 750 mld euro funduszu odbudowy.

Po ich otrzymaniu KE będzie miała dwa miesiące na wydanie opinii. Termin ten może być jednak wydłużony w razie konieczności za zgodą obu stron. W tym okresie KE może się zwracać do kraju z prośbą o wyjaśnienia lub dodatkowe informacje dotyczące treści planu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane