16 C
Warszawa
środa, 6 lipca, 2022

Prezydent Zełenski apeluje o włączenie Ukrainy do UE

Zobacz także

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z duńskimi dziennikarzami prosił o wsparcie Danii dla członkostwa Ukrainy w UE.

Sceptycyzm rządu w Kopenhadze wobec ukraińskich aspiracji tłumaczył „brakiem wiedzy” na temat już przeprowadzonych reform antykorupcyjnych.

„Przed wojną i w jej trakcie wprowadziliśmy krajowe agencje antykorupcyjne, komisje oraz sądy (…). Jesteśmy w trakcie dużej cyfryzacji, ludzie wykorzystują teraz cyfrowy identyfikator i cyfrowo płacą podatki. Wiele z tych rzeczy zrobiliśmy podczas wojny, to pokazuje, jak rozwija się nasz kraj” – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego kraj „walczy o te same wartości, co UE”. „Jesteśmy gotowi na otrzymanie statusu państwa kandydującego do UE. Nasi obywatele popierają członkostwo Ukrainy w 96 proc. Nie potrzebujemy żadnego głosowania” – stwierdził.

Zełenski ponowił również prośbę do społeczności międzynarodowej o kolejne dostawy uzbrojenia. „Jeśli szybko nie otrzymamy sprzętu, sytuacja ulegnie stagnacji, a obie strony (rosyjska i ukraińska) będą przesuwać się tam i z powrotem. Potrzebujemy broni, aby ruszyć do przodu” – podkreślił.

Uściślił, że „to musi pochodzić nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z Europy”. „Jeżeli nie możecie zamknąć przestrzeni powietrznej (nad Ukrainą), to dajcie nam samoloty. Jeśli tego nie możecie, to przekażcie systemy obrony przeciwlotniczej” – wymieniał.

Zełenski dodał, że „Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu”, aby bronić własnego rozległego kraju. „Nie interesują nas cywilne cele w Rosji” – stwierdził.

Na pytanie, co musi się stać, aby Ukraina wynegocjowała zakończenie wojny, przywódca Ukrainy odparł, że „Rosja musi opuścić ukraińskie terytorium”. „Oni mówią wciąż, że są gotowi do rozmów, po czym wystrzeliwują w naszym kierunku rakiety” – podkreślił.

Zełenski przyznał, że „nie poświęcił niczego dla wojny”, gdy został zapytany o największą ofiarę, jaką musiał ponieść. „Żyję dla Ukrainy i pokoju. To nie jest żadna ofiara. Zaszczytem jest dla mnie bycie prezydentem, kocham mój kraj – stwierdził.

Prezydent Ukrainy odpowiadał na pytania prasy przez łącze wideo z inicjatywy wydawcy duńskiego dziennika „Berlingske”, mając na sobie czarną koszulkę z napisem „Jestem Ukraińcem”. „To jest hasło, które noszą ludzie w sercu na całym świecie, wspierając nas” – wyjaśnił. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane