19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 maja, 2021

Polscy medycy rozpoczynają szczepienie pracowników kwatery głównej NATO

Zobacz także

Ponad 20 polskich medyków ma od czwartku w ciągu trzech dni zaszczepić na Covid-19 około 3,5 tys. pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli. Do szczepień wykorzystana będzie szczepionka firmy AstraZeneca z polskich zasobów.

“Zawsze byliśmy lojalnym i rzetelnym sojusznikiem NATO. I tak samo traktujemy inicjatywy Sojuszu związane z walką z pandemią, bo wierzymy, że tylko solidarne działanie z naszymi przyjaciółmi przyniesie światu szybki powrót do normalnego życia” – napisał w niedzielę na Facebooku premier RP Mateusz Morawiecki.

Za zorganizowanie akcji podziękował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. “Jestem wdzięczny za gotowość Polski do dostarczenia szczepionek przeciw Covid-19. To pokazuje, jak bardzo ważnym państwem członkowskim jest Polska, która jest gotowa wspierać wysyłki NATO na wiele różnych sposobów. Solidarność i odporność leżą w sercu naszego Sojuszu, i to dokładnie pokazuje polska oferta. Polska jest silnym i niezawodnym państwem sojuszniczym, które dostarcza wsparcia w postaci sprzętu medycznego, personelu i ekspertyz wielu innym sojusznikom i partnerom od początku pandemii” – powiedział w poniedziałek Norweg.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że Stoltenberg zwrócił się do szefa polskiego rządu z prośbą o pomoc w zaszczepieniu pracowników kwatery głównej Sojuszu.

“Premier Morawiecki podjął decyzję o udzieleniu takiej pomocy. (…) To jest wyraz naszej odpowiedzialności w stosunku do sojuszników. Polska jest stabilnym i sprawdzonym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i zawsze, kiedy jest taka możliwość, pomagamy naszym partnerom” – podkreślił Dworczyk.

Jak dodał, Polska przywiązuje dużą wagę do uzgodnień NATO dotyczących zdolności reagowania na sytuacje kryzysowe, przyjętych na szczycie w Warszawie w 2016 roku. “Zespół, który uda się do kwatery głównej NATO, jest tego najlepszym przykładem” – podkreślił Dworczyk.

Zwrócił uwagę, że wylot do Brukseli będzie kolejnym wyjazdem polskiej misji medycznej, a polscy medycy wspierali już w walce z pandemią m.in. Włochów, Hiszpanów czy Słowaków.

Wyjazd do Brukseli organizuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które koordynuje wszystkie przygotowania, podobnie jak to było w przypadku wylotu polskich medyków na Słowację czy do Wielkiej Brytanii.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane