19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 maja, 2021

Nie ma rozmów o tym, by dołączyć Sputnik V do unijnego portfolio zakupów

Zobacz także

Obecnie nie są prowadzone rozmowy, by włączyć szczepionkę Sputnik V do unijnego portfolio zakupów – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker.

Przypomniał o jednak, że decyzje w ramach wspólnej strategii zakupowej są podejmowane wspólnie przez KE i państwa członkowskie. Ewentualne włączenie Sputnika V do wspólnego portfolio wymagałoby takiej zgody.

Wcześniej tego dnia Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że jej Komitet ds. Leków rozpoczął przyspieszoną ocenę (rolling review) szczepionki Sputnik V przeciw Covid-19, opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei.

Z kolei rzecznik KR Eric Mamer dodał, że autoryzacja szczepionki przez EMA i zgoda KE na dopuszczenie jej do rynku unijnego nie oznacza, że preparat ten będzie włączony do wspólnego portfolio zakupowego Unii.

Urzędnik KE proszący o zachowanie anonimowości oznajmił w środę, że w unijnym portfolio jest obecnie już osiem szczepionek. “Sześć zakontraktowanych, dwie w procesie dogadywania umów. Myślę, że na obecnym etapie to portfolio zamówień jest wielokrotnie większe niż potrzebujemy. Ale gdyby była taka wola państw członkowskich, to oczywiście do takich umów można przystąpić” – stwierdził dopytywany, czy KE włączy do portfolio Sputnik V.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane