26.1 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Na Węgrzech wykryto 23 przypadki wariantu Delta

Zobacz także

Na Węgrzech wykryto dotąd 23 przypadki zakażenia wariantem Delta koronawirusa i dwa przypadki zakażenia wariantem Gamma – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej.

„Do tej pory na Węgrzech u 23 osób wykryto wariant Delta koronawirusa, a u dwóch wariant brazylijski (Gamma)” – oznajmił.

Podkreślił, że wszystkie dostępne międzynarodowe badania oraz opinie węgierskich wirusologów jednoznacznie pokazują, że rozprzestrzenianie się Delty wielokrotnie przewyższa pod względem agresywności i szybkości wcześniejsze warianty, w tym brytyjski (Alfa).

Gulyas wskazał, że przykłady z Europy Zachodniej pokazują, że Węgrom nie uda się uniknąć kolejnej fali epidemii i pytanie brzmi jedynie, kiedy ona się pojawi i jak dużą ochronę przeciw niej zapewni wysoka liczba zaszczepionych.

Przypomniał, że rząd umożliwił od 1 sierpnia szczepienie przeciw koronawirusowi trzecią dawką. Dodał, że ostateczną decyzję o tym, który preparat należy podać za trzecim razem, będą podejmować lekarze domowi lub lekarze w punktach szczepień.

Zgodnie z wynikami badania, opublikowanymi niedawno na portalu medycznym medRxiv, u jednej czwartej osób powyżej 60. roku życia, zaszczepionych na Węgrzech przeciw Covid-19 chińskim preparatem Sinopharm, nie pojawiły się przeciwciała.

Gulyas podkreślił, że osoby, które zarejestrują się na pierwsze szczepienie, nadal mogą wybierać między sześciomia szczepionkami. Są to preparaty firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen (Johnson & Johnson) i Sinopharm, a także rosyjski Sputnik V.

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd pierwszą dawką prawie 5 mln 584 tys. osób, zaś drugą ponad 5 mln 344 tys.

Stale spada liczba aktywnych zakażeń koronawirusem, których jest obecnie nieco ponad 34 tys. Coraz mniej chorych na Covid-19 wymaga też hospitalizacji – obecnie są to 62 osoby.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane