25.7 C
Warszawa
czwartek, 29 lipca, 2021

Msze na Wielkanoc w Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech przez internet

Zobacz także

Wierni Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie będą w tym roku mogli uczestniczyć w mszach św. podczas Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy przez internet. Nie będzie też zbiorowego błogosławienia pokarmów – powiedział PAP proboszcz ks. Krzysztof Grzelak.

„Nie ma celebracji liturgii z ludem. Oczywiście jako ksiądz i proboszcz będę sprawował liturgię, ale można będzie uczestniczyć w niej tylko poprzez łącza internetowe” – powiedział Grzelak.

W Wielki Czwartek odbędzie się w Kościele Polskim w dzielnicy Koebanya w Budapeszcie liturgia Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej, w sobotę liturgia Wigilii Paschalnej, będą też msze w Wielką Niedzielę i w poniedziałek wielkanocny. Wierni będą w nich mogli uczestniczyć na kanale YouTube Polskiej Parafii Personalnej.

Proboszcz parafii podkreślił jednak, że kościół będzie po liturgii otwarty na indywidualną i osobistą modlitwę. „Będzie można przyjść na modlitwę, na adorację Pana Jezusa w ołtarzu adoracji w Wielki Czwartek, a później w Wielki Piątek na adorację Pana Jezusa w grobie” – powiedział Grzelak.

Zaznaczył, że będzie to możliwe przez godzinę-półtorej po liturgii ze względu na obowiązującą od 20 godzinę policyjną. W tym czasie będzie też możliwość indywidualnej spowiedzi świętej, ale nie w konfesjonale, tylko w kaplicy, w pewnej odległości.

„W sobotę zaś nie ma gremialnego błogosławienia pokarmów, ale kościół jest otwarty i można przyjść na osobista modlitwę od godz. 12 do 15. Oczywiście jak ktoś przyjdzie sam lub z rodziną z koszyczkiem, to ksiądz indywidualnie ten koszyczek pobłogosławi” – powiedział Grzelak.

Dodał, że do kościoła trzeba będzie wchodzić w maseczkach, a przed wejściem będzie można sobie zdezynfekować ręce. „Reżim sanitarny jest zachowany, bo nikogo nie narażać” – podkreślił.

Jak powiedział, kamera umożliwiająca transmisje mszy św. online została zamontowana w Kościele Polskim dzięki ludziom dobrej woli w zeszłym roku po rozluźnieniu obostrzeń. „Dzięki temu mogą online uczestniczyć w liturgii osoby starsze czy z innych rejonów Węgier” – zaznaczył.

„To, co możemy zrobić, to czynimy, żeby w jakiś sposób wyjść naprzeciw potrzebom naszym ludzkim jako ludzi wierzących. Sytuacja jest taka, jaka jest” – dodał.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane