0.3 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Matura na Węgrzech w tym roku tylko pisemna

Zobacz także

Matura na Węgrzech odbędzie się w tym roku tylko w postaci pisemnej – zapowiedział w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth po posiedzeniu sztabu operacyjnego ds. walki z pandemią.

„Będą tylko matury pisemne. Zrobimy to, co w zeszłym roku. To się sprawdziło, mamy już doświadczenie” – oznajmił Orban.

Dodał, że zdecydowano również o otwarciu szkół średnich dopiero po zakończeniu matur, 10 maja. „Zdecydowaliśmy, że chociaż szkoły można otworzyć od 19 kwietnia – nota bene wojsko już zdezynfekowało budynki, a pedagogów zaszczepiliśmy – to nie warto otwierać na kilka dni szkół średnich, które znów zostaną potem zamknięte z powodu matur. Prościej będzie uruchomić w szkołach średnich możliwość osobistego spotkania i nauki 10 maja” – powiedział.

W czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas zapowiedział, że rząd Węgier otworzy szkoły 19 kwietnia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od środy złagodzono na Węgrzech niektóre obostrzenia w związku z osiągnięciem liczby 2,5 mln zaszczepionych. Zezwolono na otwarcie wszystkich sklepów z zastrzeżeniem, że na 10 m kw. może przypadać tylko jeden klient. Otwarto też punkty usługowe. Godzina policyjna została skrócona – zamiast godz. 20 zaczyna się obecnie o 22, zaś sklepy mogą być otwarte do 21.30 zamiast do 19.

Według Gulyasa o następnych posunięciach w łagodzeniu obostrzeń przeciwepidemicznych rząd zdecyduje, gdy zostanie osiągnięta liczba 3 mln zaszczepionych osób. Ma to nastąpić w ciągu tygodnia.

Na Węgrzech utrzymywała się w ostatnich dniach wysoka śmiertelność z powodu koronawirusa. W środę zmarła na Covid-19 rekordowa liczba 311 osób. Rośnie też nadal liczba aktywnych zakażeń – w czwartek było ich ponad 256 tys. Nieco mniej osób wymagało natomiast pomocy respiratora przy oddychaniu – 1337. Także liczba nowych zakażeń jest niższa niż kilka tygodni temu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane