0.3 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Komisja Europejska wyemituje obligacje długoterminowe o wartości 80 mld euro w 2021 r.

Zobacz także

Komisja Europejska ogłosiła, że w 2021 r. wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro. Środki te trafią do Funduszu Odbudowy, z którego skorzystają państwa członkowskie na odbudowę swoich gospodarek.

Wszystkie państwa członkowskie UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu Komisja Europejska może rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy.

W tym celu Komisja Europejska ogłosiła, że w 2021 r. wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami, aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania.

Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od potrzeb finansowych, które Komisja dokładniej oceni jesienią. W ten sposób Komisja ma być w stanie sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Funduszu Odbudowy i unijnych polityk.

Plan finansowania opiera się na wstępnych szacunkach dotyczących potrzeb państw członkowskich w zakresie pożyczek i dotacji. We wrześniu Komisja dokona jego aktualizacji, mając dokładniejszy obraz potrzeb finansowych państw członkowskich UE na ostatnie miesiące bieżącego roku.

Pierwsza emisja obligacji ma odbyć się jeszcze w czerwcu. Pierwsze eurobony zostaną wyemitowane we wrześniu.

„Dzięki emisji w tym roku obligacji długoterminowych na około 80 mld euro oraz wykorzystaniu dodatkowych krótkoterminowych eurobonów będziemy w stanie zaspokoić najpilniejsze potrzeby państw członkowskich i skierować je na ścieżkę prowadzącą do trwałej odbudowy oraz zielonej, cyfrowej i odpornej Europy” – powiedział Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu i administracji.

Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, Komisja Europejska, w imieniu UE, zaciągnie pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do 750 mld euro w cenach z 2018. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie w okresie od połowy 2021 r. do końca 2026 r., co sprawi, że UE stanie się jednym z największych emitentów długu w euro.

We wrześniu 2021 r. Komisja zamierza też rozpocząć emisję obligacji UE i eurobonów w drodze aukcji. Po uruchomieniu systemu aukcyjnego Komisja regularnie emitować będzie obligacje. Ponadto organizować będzie regularne aukcje eurobonów.

Dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE Komisja będzie mogła zaciągać pożyczki na korzystnych warunkach.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane