11.7 C
Warszawa
niedziela, 13 czerwca, 2021

KE przedstawiła państwom członkowskim warty 3 mld euro plan wsparcia dla Białorusi

Zobacz także

Komisja Europejska w piątek przedstawiła państwom członkowskim UE szczegóły wartego 3 mld euro unijnego planu wsparcia dla Białorusi. W poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała o jego “zamrożeniu” w związku z przymusowym lądowaniem samolotu linii Ryanair w Mińsku.

Program, którego pomysłodawcą była m.in. Polska, został poparty przez unijnych przywódców na ubiegłorocznym szczycie UE. Zobowiązali oni Komisję do jego przygotowania.

W poniedziałek przewodnicząca KE poinformowała przed szczytem Rady Europejskiej, że unijny pakiet ekonomiczno-inwestycyjny na rzecz Białorusi na kwotę 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia, został zamrożony po wymuszonym lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku.

“Pakiet ekonomiczno-inwestycyjny na rzecz Białorusi wart 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia, został zamrożony do chwili, aż Białoruś stanie się demokratyczna” – oznajmiła von der Leyen.

Plan ten, będący inicjatywą premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), został zaaprobowany na szczycie Rady Europejskiej w październiku ubiegłego roku. Zakładał on m.in. stworzenie funduszu stabilizacyjnego, wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, otwarcie jednolitego rynku UE na przedsiębiorców z Białorusi oraz ułatwienia wizowe. (PAP)

luo/ akl/

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane