27.1 C
Warszawa
sobota, 31 lipca, 2021

Kamyki upamiętniające ofiary Covid-19 na wyspie Małgorzaty

Zobacz także

Długi sznur z ponad 20 tys. kamyków ułożono na wyspie Małgorzaty w Budapeszcie, upamiętniając w ten sposób osoby zmarłe na Covid-19 na Węgrzech. Inicjatorką akcji jest Partia Ludowa Nowy Świat, której przewodniczy menedżer służby zdrowia Gabriella Lantos.

Na każdym kamyku napisano liczbę, pod którą osoby figurują w oficjalnej statystyce, oraz ich wiek. Ułożono je przy ścieżce rowerowej od strony Pesztu na wstążce w węgierskich barwach narodowych: czerwono-biało-zielonej.

Liczba położonych obecnie kamyków pokazuje stan z 31 marca, ale według wiceprzewodniczącej Partii Ludowej Nowy Świat, Julii Abraham, ciąg upamiętnień będzie aktualizowany.

Na Węgrzech trwa trzecia fala pandemii koronawirusa i prawie codziennie liczba nowych ofiar śmiertelnych przekracza 200.

Według danych przekazanych w piątek rano przez premiera Viktora Orbana w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w kraju 267 osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby od początku pandemii sięgnęła już 21 262.

Rośnie liczba aktywnych zakażeń koronawirusem, która wynosi obecnie ponad 236 tys. Od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono już w sumie ponad 670 tys. infekcji.

Orban powiedział, że liczba 2,5 mln osób zaszczepionych na Węgrzech powinna zostać osiągnięta w ciągu kilku dni, a potem nastąpi stopniowe znoszenie restrykcji. Zdaniem premiera 19 kwietnia będą mogły zostać otwarte szkoły i przedszkola.

Zgodnie z rządowym dekretem sprzed tygodnia, obowiązujące restrykcje przeciwepidemiczne będzie można zacząć znosić, gdy liczba osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu przeciw Covid-19 wzrośnie do 2,5 mln. Gdy ten punkt zostanie osiągnięty, godzina policyjna zostanie skrócona i zamiast obecnej godz. 20 będzie się zaczynać o godz. 22. Odpowiednio zostaną zmienione także godziny zamknięcia sklepów: z obecnej godz. 19 na godz. 21.30.

Według stanu z piątku zaszczepiono dotąd co najmniej jedną dawką 2 mln 156 tys. osób.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane