12.8 C
Warszawa
niedziela, 13 czerwca, 2021

Irlandzka publiczna służba zdrowia padła ofiarą cyberataku

Zobacz także

Irlandzka publiczna służba zdrowia HSE poinformowała w piątek rano o tymczasowym wyłączeniu systemu informatycznego po “znaczącym ataku typu ransomware”. Z powodu ataku w wielu szpitalach odwołano umówione wizyty.

Jak wyjaśniono, celem wyłączenia systemów informatycznych jest zapewnienie im ochrony i umożliwienie oceny sytuacji.

Szef HSE Paul Reid powiedział w publicznej stacji RTE, że HSE pracuje nad opanowaniem bardzo wyrafinowanego ataku ransomware na swoje systemy informatyczne, a cyberatak ma wpływ na wszystkie krajowe i lokalne systemy zaangażowane we wszystkie podstawowe usługi medyczne.

Reid wyjaśnił, że atak jest skoncentrowany na dostępie do danych przechowywanych na centralnych serwerach. Dodał, że jest to poważny incydent, ale na tym etapie nie ma żądania okupu.

Z powodu cyberataku szpital położniczy Rotunda w Dublinie odwołał większość planowanych na piątek wizyt ambulatoryjnych, z wyjątkiem sytuacji, że przyszłe matki są w 36. tygodniu ciąży lub później. Odwołano również wszystkie wizyty ginekologiczne, jednak szpital zapewnił, że kobiety, które mają jakiekolwiek pilne problemy powinny przyjść na wizytę. Także Narodowy Szpital Położniczy w Dublinie poinformował, że w piątek będą “znaczące zakłócenia” dla pacjentów.

Ponieważ cała publiczna służba zdrowia używa wspólnego systemu informatycznego, problem najprawdopodobniej dotyczy wszystkich szpitali w Irlandii. Potwierdzono jednak, że szczepienia przeciw Covid-19 odbywają się normalnie.

Bartłomiej Niedziński (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane