Żydowscy pielgrzymi nie wpuszczeni na Ukrainę. Białoruś: "To nieludzkie traktowanie"

Pielgrzymka chasydzkich żydów została zatrzymana na granicy Ukrainy i Białorusi. Powodem zatrzymania była odmowa wjazdu na Ukrainę, wynikająca z wprowadzonych ograniczeń koronawirusowych. Białoruś oskarża władze Kijowa o „nieludzkie” traktowanie żydowskich pielgrzymów.

Pielgrzymka licząca około 2000 chasydzkich pielgrzymów żydowskich została zatrzymana na granicy białorusko-ukraińskiej. Ukraina nie zdecydowała się wpuścić pielgrzymów na teren swojego kraju z powodu zamknięcia granic pod koniec sierpnia. Ograniczenia w ruchu granicznym zostały podjęte po wzroście liczby zakażeń COVID-19.Wcześniej władze Białorusi pozwoliły na przemarsz pielgrzymów przez swój kraj.

Według kancelarii prezydenta Ukrainy, władze Białorusi wysyłały fałszywe informacje do żydowskich pielgrzymów, że będą mogli przekroczyć granice. Kancelaria prezydenta wezwała władze Białorusi do zaprzestania takich i podobnych działań.

W odpowiedzi rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Glaz oskarżył Ukrainę, o "nieludzkie" traktowanie żydowskich pielgrzymów. Dalej Glaz zarzuca władzom Kijowa niechęć do znalezienia rozwiązania i próbę zrzucenia odpowiedzialności.

W wypowiedzi rzecznika Białorusi czytamy:

''Nieustannie wzywamy władze Ukrainy do poszanowania podstawowych praw człowieka, praw religijnych i norm uznanych na arenie międzynarodowej oraz do przestrzegania zasad humanitarnych’’.

Ukraina w celu zabezpieczenia granic wysłała dodatkowe siły do ​ich ochrony, m.in.: samoloty i drony do patrolowania.

Strona białoruska, słowami rzeczniczka prezydenta Białorusi Natalii Eismont, zapewniła, że jest gotowa zapewnić autobusy, które przewiozą pielgrzymów do Umanu i z powrotem oraz że  podejmie wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby zapobiec wzrostowi liczby nowych zakażeń.

Konflikt między Ukrainą a Białorusią, według biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wynika z działań białoruskich władz, które są odpowiedzią na krytykę sierpniowych wyborów na Białorusi.

Źródło

SKOMENTUJ

5-4 =