Z ostatniej chwili: Były lider KOD skazany! Kijowski usłyszał wyrok

Były lider KOD, Mateusz Kijowski został skazany na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd Rejonowy w Pruszkowie uznał go winnym poświadczenia nieprawdy w fakturach za rzekome usługi informatyczne na kwotę 121 tys. zł.  

Mężczyzna musi również zapłacić grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Na ławie oskarżonych zasiadł również inny ważny członek Komitetu Obrony Demokracji - był skarbnik Piotr Ch., jednak został on uniewinniony. 

Proces toczył się od dwóch lat. Prokuratura zarzucała oskarżonym, że poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach, wystawionych przez firmę MKM Studio należącą do Kijowskiego i jego żony na rzecz komitetu społecznego KOD (6 faktur) oraz stowarzyszenie KOD (3 faktury). Śledczy ustalili, że usługi, na które zostały wystawione faktury, w rzeczywistości nie zostały wykonane, a Kijowski i Ch. mieli przywłaszczyć sobie w ten sposób ponad 120 tys. zł.

Co ważne, pieniądze pochodziły z funduszy Komitetu Społecznego KOD, co w praktyce oznacza, że pochodziły ze zbiórki publicznej i były przekazane przez sympatyków KOD.  

Źródło

SKOMENTUJ

1×1 =