Wielka Brytania: opracowano spray do nosa zapobiegający zakażeniu koronawirusem. Naukowcy komentują

Jak podała w czwartek stacja Sky News, naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham opracowali spray do nosa zapobiegający infekcji koronawirusem, a także zarażaniu nim innych ludzi. 

Naukowcy wyjaśniają, iż opracowany spray wyłapuje i powleka wirusa wewnątrz nosa. Dzięki temu wirus może być usunięty z nosa poprzez na przykład wydmuchanie. Dzięki temu, że wirus zostanie obleczony, nie wchłonie się do organizmu. 

Jak powiedział jeden z autorów badania, profesor Liam Grover: "Chociaż nasze nosy filtrują tysiące litrów powietrza każdego dnia, nie ma w nich zbyt dużej ochrony przed infekcją, a większość wirusów przenoszonych drogą powietrzną jest wchłaniana przez nos. Spray, który opracowaliśmy, zapewnia tę ochronę, ale może również zapobiec przenoszeniu wirusa z człowieka na człowieka".

Według eksperymentów laboratoryjnych przeprowadzonych w hodowli komórkowej, spray zapobiegał infekcji nawet przez 48 godzin. 

Współautor badania, dr Richard Moakes wyjaśnił, że "spray jest wytwarzany z łatwo dostępnych produktów, które są już stosowane w produktach spożywczych i lekach, a my celowo przyjęliśmy takie założenie w naszym procesie badań. [...] Mając odpowiednich partnerów, możemy rozpocząć masową produkcję w ciągu kilku tygodni".

Doktor zastrzegł jednak, iż produkty takie jak spray nie zastępują istniejących już środków ochrony, jak na przykład zasłanianie twarzy: "Ten spray doda jednak drugą warstwę ochrony, aby zapobiec i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa".

Źródło

SKOMENTUJ

3×7 =
Piotr 23.11.2020 Nie zaszczepie siebie ani swojej rodziny. Nie dam sobie wszczepic RFIDa. Podaje reke i nie nosze kaganca.