Hiszpania: powstanie raport z nazwiskami osób, które odmówiły szczepienia. Dokument trafi do europejskich współpracowników

Władze Hiszpani postanowiły zmierzyć się z problem dobrowolnego rezygnowania ze szczepienia przeciwko COVID-19. Hiszpański minister zdrowia zapowiedział, że władze stworzą rejestr osób, które odmawiają szczepień przeciwko koronawirusowi i udostępnią go innym krajom Unii Europejskiej.

Według hiszpańskiego ministra zdrowia Salvadora Illa jedynym sposobem na pokonanie wirusa jest „zaszczepienie nas wszystkich - im więcej, tym lepiej”. Chociaż w wywiadzie polityk mówił, że szczepienia będą nieobowiązkowe, to dalej zapowiedział stworzenie odpowiedniej listy osób, które odmówią użycia szczepionki. Illa zaznaczył, że lista nie zostanie udostępniona opinii publicznej ani pracodawcom.

W trakcie wywiadu dla telewizji La Sexta minister zdrowia powiedział:

"To, co zostanie zrobione, to rejestr, który zostanie udostępniony naszym europejskim partnerom [...], nie jest to dokument, który zostanie upubliczniony i zostanie sporządzony z najwyższym poszanowaniem ochrony danych" i dalej "Osoby, którym zaproponowano terapię, której z jakiegokolwiek powodu odmówią, zostaną odnotowane w rejestrze".

W przeprowadzonych w listopadzie badaniach opinii publicznej 28% Hiszpanów zapowiedziało, że nie skorzysta z szczepienia.

Z powodu koronawirusa w Hiszpanii zmarło 50 tysięcy osób, a zakaziło się 1,8 miliona. Na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna od 23:00 do 6:00, która nie obowiązuje wyłącznie w kilku przypadkach, np. wyjścia do pracy lub w celu opieki nad osobami starszymi, lub dziećmi.

Źródło

SKOMENTUJ

4×7 =