Tłum muzułmanów modlił się pod niemiecką IKEĄ

Setki muzułmanów modlących się na parkingu niemieckiego sklepu sieci IKEA - to obraz zeszłego weekendu w Wetzlar. Firma wpadła na pomysł jak umożliwić wyznawcom wspólna modlitwę, z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

IKEA zorganizowała akcję z okazji obchodzonego w ubiegły weekend muzułmańskiego święta Id al – Fitr. Mahometańskie święto dziękczynienia to celebracja zakończenia ramadanu. W związku z rozprzestrzeniająca się pandemia większość muzułmanów zmuszona była do zrezygnowania z modlitwy w dużych skupiskach, na rzecz domowego obchodu świąt.

Dlatego właśnie jedna z niemieckich filii sieci sklepów IKEA postanowiła nieco umilić wyznawcom Allaha trudny czas izolacji. Na czas zakończenia ramadanu udostępniono im więc cały parking sklepowy - tak, aby przy zachowaniu odpowiedniej odległości mogli oni ze spokojem modlić się wspólnie.

IKEA oddała im do dyspozycji teren należący do sklepu na prośbę miejscowego Immama. Tak więc obchody Id al-Fitr w Wetzlar odbyły się pod czujnym okiem funkcjonariuszy niemieckiej policji.

O ile sama akcja wydaje się raczej pozytywna, to większość internautów zadaje istotne pytania o to, czy taki zabieg byłby możliwy, gdyby z prośbą o udostępnienie miejsca zgłosili się chrześcijanie, którzy także nie mogą uczestniczyć w spotkaniach liturgicznych ze względu na pandemię. Komentatorzy pod wątpliwość poddają również kwestie tego, czy podobny gest mógłby mieć miejsce w stosunku do niemuzułmanów na Bliskim Wschodzie.

W związku z tym, że w krajach arabskich nadal morduje się chrześcijan, podejrzewamy, że byłby to niemożliwe... 

Źródło

SKOMENTUJ

6+8 =
Redakcja 02.06.2020 Do Baltazar: w tekście jest mowa o niemieckim oddziale/filii sieci IKEA, która oczywiście jest ze Szwecji :)
Baltazar 02.06.2020 IKEA nie jest niemiecka sieciowka lecz SZWEDZKA.