Szczepionka przeciwko Covid-19. Jest ulotka w języku polskim. Jakie są działania niepożądane?

W związku ze zbliżającymi się szczepieniami, na stronach Komisji Europejskiej pojawiła się Charakterystyka Produktu Leczniczego, wraz z ulotką informacyjną - w tym w języku polskim.

Dokument liczy ponad 30 stron. Poinformowano w nim, że szczepionka BioNTech & Pfizer może być stosowana jedynie w przypadku osób  powyżej 16. roku życia, a także, że preparat "podawany jest domięśniowo po rozcieńczeniu jako cykl dwóch dawek w odstępie 21 dni".

Producent zaznacza też, że szczepionka nie została przebadana pod kątem ciężarnych kobiet, osób z obniżoną odpornością oraz dzieci.

Co ciekawe, w dokumencie pojawia się także ostrzeżenie dotyczące wystąpienia możliwej reakcji anafilaktycznej, która może pojawić się po podaniu. Dlatego zaleca się, aby przez 15 minut po podaniu szczepionki pacjent był obserwowany. Gdyby taka reakcja wystąpiła, "nie należy podawać drugiej dawki szczepionki".

Zainteresowanych poinformowano także o możliwych działaniach niepożądanych. Może pojawić się zmęczenie, ból głowy oraz mięśni i stawów, gorączka, dreszcze, a także ból w miejscu wkłucia. U jednej na tysiąc osób może pojawić się jednostronne porażenie nerwu twarzowego, które przeminie. 

Przypomnijmy, że w Polsce pierwsze szczepienia odbyły się dzisiaj, 27 grudnia. 

Źródło

SKOMENTUJ

1+3 =