Szczepienia dla 27 krajów UE przed Bożym Narodzeniem. Państwa ''muszą'' się przygotować

Szaleńcza pogoń za szczepieniami nie zwalnia. Według urzędników Unii Europejskiej, już przed 25 grudnia mają rozpocząć się szczepienia w 27 krajach członkowskich. Kraje członkowskie wcześniej mają przygotować odpowiednią infrastrukturę i personel. Miliony dawek szczepionki stworzonej przez amerykański koncern Moderna trafi do Europejczyków.

"Na końcu tunelu wreszcie pojawiło się światło", tak Leyen skomentowała możliwość rozpoczęcia szczepień przed końcem roku. Procedura uruchomienia szczepienia jest możliwa dzięki umowom podpisanym przez UE z sześcioma, a niedługo już z siedmioma dostawcami szczepionki, która ma pomóc w walce z pandemią.

W ramach obowiązujących umów Komisja Europejska będzie mogła zamówić 1,2 miliardów dawek dla 460 milionów ludzi. Liczba jest prawie trzykrotnie wyższa, ponieważ niektóre szczepionki, aby były skuteczne, wymagają dwóch dawek.

Unia Europejska w wtorek zapowiedziała, że podpisze umowę z amerykańskim koncernem Moderna na 160 milionów dawek szczepionki, która ma 94,5% skuteczności.

Ursula von der Leyen uważa, że państwa członkowskie muszą się przygotować do procesu szczepień obywateli. Kraje mają zadbać o ośrodki szczepień, przeszkolony personel i odpowiednie rozprowadzenie szczepionki. W dalszej części wypowiedzi przewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała do dalszego przestrzegania ograniczeń, nawet jeśli środki te szkodzą firmom i sprawiają ludziom trudności społeczne i psychiczne.

Źródło

SKOMENTUJ

9-4 =