Start szczepień w UE. Ruszyła kampania promująca szczepienia przeciw COVID-19 w Europie

Od niedzieli rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w krajach Unii Europejskiej. Pierwsze dawki otrzymają lekarze, pielęgniarki i osoby starsze. Media ogłaszają niedziele "dniem jedności’’, a Unia Europejska uruchamia kampanię promującą szczepienia, by uporać się z nieprzekonanymi.

Zaplanowana procedura szczepienia ludności europejskiej zaczęła się oficjalnie w niedzielę 27 grudnia. Klika krajów rozpoczęło szczepienia dzień wcześniej. Uruchomienie skoordynowanej akcji szczepienia dla 27 państw UE miało na celu podkreślenie przesłania, że ​​szczepionka jest bezpieczna i jest najlepszą szansą Europy na wyjście z pandemii.

Personel medyczny w różnych krajach europejskich zachwala możliwość skorzystania z szczepionki:

"Dziś jestem tutaj jako obywatel, ale przede wszystkim jako pielęgniarka, aby reprezentować moją kategorię i wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy wierzą w naukę” - powiedziała Claudia Alivernini, 29-letnia pielęgniarka, która była pierwszą z pięciu lekarzy i pielęgniarek ze szpitala zakaźnego Spallanzaniego w Rzymie, którzy przyjęli preparat.

"Dzisiaj jest piękny, symboliczny dzień: wszyscy obywatele Europy razem zaczynają się szczepić, pierwszy promień światła po długiej nocy” - powiedział Domenico Arcuri  włoski komisarz ds. wdrażania i koordynacji środków niezbędnych do powstrzymania i przeciwstawienia się kryzysowi epidemiologicznemu COVID-19

Szczepionki niemieckiego BioNTech i amerykańskiego producenta leków Pfizer trafiły do krajów UE w piątek z fabryki w Belgii. W pierwszej serii do odbiorców trafiło 10 tysięcy sztuk. Wszystkie osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki będą musiały zgłosić się po druga dawkę w przeciągu trzech tygodni.

Ursula von der Leye, przewodnicząca Komisji Europejskiej, opublikowała w sobotę film upamiętniający wprowadzenie szczepionki, nazywając to "wzruszającym momentem jedności”. Kampania szczepienna, którą rozpoczęła UE będzie szczególnie ukierunkowana w stronę Niemiec, gdzie szczepionki nie zyskały planowanego poparcia.

Na terenie UE w trakcie pandemii odnotowano 16 milionów infekcji koronawirusem i ponad 336 000 zgonów.

Źródło

SKOMENTUJ

8+7 =