Spalenie Koranu i zamieszki w szwedzkim Malmo

W piątkowy wieczór w szwedzkim Malmo w imigranckiej dzielnicy Rosengrad wybuchły zamieszki, których bezpośrednim powodem było spalenie Koranu przez jednego z działaczy partii antymuzułmańskiej Stram Kurs.

Po spaleniu Koranu przez członków i zwolenników Stram Kurs na ulicy zebrało się około 300 osób, które blokując główną ulice dzielnicy Rosengard użyły fajerwerek, świec dymnych oraz płonących opon, manifestując swoje poglądy. W trakcie trwania manifestacji policja zatrzymała trzech najbardziej agresywnych uczestników wydarzenia.

Manifestacja nie została wcześniej zarejestrowana, ponieważ szwedzka policja nie wydała zgody w obawie o możliwe wystąpienie "mowy nienawiści wobec mniejszości religijnej". Lider partii Ramus Paludan otrzymał dwuletni zakaz wjazdu do Szwecji i musiał natychmiast opuścić kraj.

Stram Kurs (szw. twarda linia) to skrajnie prawicowa partia polityczna w Danii założona w 2017 roku przez duńskiego prawnika Rasmusa Paludana. Partia jest prawie wyłącznie związana z jej założycielem i jego antyislamskim aktywizmem oraz demonstracjami. Partia brała udział w głosowaniu w wyborach powszechnych w Danii w 2019 roku , w których uzyskała 1,8% głosów, czyli poniżej progu 2%.

Partia dąży do zakazu islamu, całkowitego wstrzymania imigracji z krajów niezachodnich i deportacji wszystkich muzułmanów i większości innych grup imigrantów. Stram Kurs nie ma lokalnych ani regionalnych oddziałów,. Urzędnicy partyjni są mianowani przez założyciela partii, a nie wybierani przez członków, jak to ma miejsce w przypadku innych partii duńskich.

W czerwcu lider partii Rasmun Paludan został skazany w Danii na trzy miesiące więzienia za rasistowskie wypowiedzi.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

6×3 =
JatoJa 03.09.2020 Z jednej strony nie pochwalam, z drugiej zaś, dobrze wiedzieć, że nie wszyscy Szwedzi tylko patrzą i biernie przyjmują wszystkie akty wandalizmu i terroryzmu ze strony osób, które postanowiły na dobre zagościć się w Szwecji.