Porwał, zgwałcił i zabił 10-letnią dziewczynkę. Sędzia wstrzymała jego egzekucję 

Sędzia federalna w Waszyngtonie wstrzymała egzekucję na mężczyźnie, który porwał, zgwałcił i zabił 10-letnią dziewczynkę z Kansas. Powodem zatrzymania wykonania wyroku zaplanowanego na 28 sierpnia był brak recepty na lek, który służy do wykonywa egzekucji (tzw. zastrzyk z pentobarbitalem). Respektowanie prawa czy zagrywka polityczna Tanyi Chutkan, nominowanej przez Baracka Obamę?

Egzekucja Keitha Dwayne'a Nelsona była zaplanowana na 28 sierpnia 2020 roku i miała zostać przeprowadzona w komorze śmierci więzienia federalnego w Terre Haute w stanie Indiana. Do wykonania wyroku miał zostać użyty zastrzyk z pentobarbitalem. W czwartek sędzia okręgowy USA Tanya Chutkan, zatrzymała wykonanie wyroku, zarzucając, że rząd nie dysponuje odpowiednią receptą, potrzebną do posługiwania się lekiem. Według niej pentobarbital, który jest używany do egzekucji, nadal podlega przepisom ustawy o żywności, lekach i kosmetykach, więc wymagana jest na niego recepta.

Według rządu pentobarbital nie podlega ustawie, gdy jest używany do śmiertelnych zastrzyków. Wydaje się, że sporna kwestia pomiędzy sędzią a rządem wstrzymała egzekucję do czasu wyjaśnienia kwestii recepty. 

Warto dodać, że Tanyia Chutkan została nominowana na stanowisko sędziego okręgowego Stanów Zjednoczonych przez Baracka Obamę. Natomiast kara śmierci przewidziana w amerykańskim prawie federalnym (stosowana we wszystkich stanach, mimo że 12 stanów jej nie stosuje), została wznowiona po ogłoszeniu wydanym przez administrację Trumpa w zeszłym roku, które dało możliwość wykonywania wyroków śmierci po raz pierwszy od 2003 roku.

Neslon został skazany na karę śmierci za porwanie, gwałt i zabicie Pameli Butler w 1999 roku. Dziesięcioletnia dziewczynka jeździła na rolkach przed swoim domem w Kansas, kiedy uprowadził ją Nelson. Później zgwałcił ją i udusił drutem.

Kara śmierci z tytułu wyroku federalnego nie była wykonywana od 2003 roku. Od 1976 roku wykonano w USA jedynie trzy federalne wyroki śmierci, a w amerykańskich więzieniach obecnie znajduje się około 60 więźniów z takimi wyrokami. Kara śmierci w USA jest zasądzana za najbardziej ohydne przestępstwa m.in.: za morderstwa i gwałty na nieletnich.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

8-4 =