Rosja: Sputnik V. Putin zostanie zaszczepiony?

Na świecie powoli rozpoczął się proces szczepień przeciwko Covid-19, tym samym wyścig pomiędzy koncernami farmaceutycznymi nabrał tempa.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wraz z Europejską Agencją Leków zaakceptowały produkt firm BioNTech & Pfizer. Pierwsze szczepienia już się odbyły, w tym w Polsce.

W Rosji przyjętą szczepionką jest Sputnik V. Została ona zarejestrowana przez Ministerstwo Ochrony Zdrowia Federacji Rosyjskiej w sierpniu tego roku. Według informacji z Rosji, aż 30 krajów jest zainteresowanych tym produktem. Są wśród nich między innymi Brazylia, Kazachstan, Meksyk oraz Egipt. 

Obecnie trwa faza III badań szczepionki, w której bierze udział 40 tysięcy ochotników. Ma to potrwać do maja przyszłego roku. Co z zaszczepieniem się samego prezydenta?

Okazuje się, że "Władimir Putin nie mógł zaplanować szczepień przeciwko koronawirusowi bez rozstrzygnięcia ministerstwa zdrowia w sprawie możliwości szczepień dla obywateli powyżej 60. roku życia",  oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

17 grudnia 68-letni Putin, w trakcie corocznej konferencji poinformował, że nie zaszczepił się, gdyż szczepionka nie została przeznaczona dla osób w jego wieku - czyli powyżej 60 roku życia. 

W sobotę, minister zdrowia Michaił Muraszko oświadczył, że ostatecznie Sputnik V został dopuszczony dla osób powyżej 60 roku życia i będą one mogły być szczepione. 

Dlatego Putin "powiedział, że zostanie zaszczepiony, że podjął taką decyzję i czeka na dopełnienie wszystkich formalności", dodał Pieskow. Tym samym, prezydent prawdopodobnie ogłosi swoją decyzję publicznie.

Źródło

SKOMENTUJ

6×2 =