Rosja ostrzega: ISIS uderzy ze zdwojoną siłą

Szef Centrum Antyterrorystycznego Rosji przyznał, że terroryści używają koronawirusa jako broni biologicznej. Wykorzystują oni kryzys zdrowotny i gospodarczy do realizacji własnych celów.

Andrej Niwikow podzielił się swoimi obawami z państwową agencją prasową Tass (odpowiednik PAP). Zdaniem urzędnika islamiści doskonale wiedzą, jak przekuć szalejąca pandemię na swoją korzyść. Oprócz agitowania zarażonych sympatyków Państwa Islamskiego do nieprzestrzegania kwarantanny i rozprzestrzeniania wirusa w miejscach publicznych, terroryści wykorzystują światowy kryzys do rekrutowania nowych członków.

Koronawirus na długie miesiące zatrzymał wiele światowych gospodarek, to z kolei wywołało turbulencje na rynku pracy i odbiło się na niezadowoleniu społecznym. Nowych rekrutów werbują więc głównie w krajach najbardziej dotkniętych pandemią, czyli tam gdzie nastroje obywateli i przedstawicieli mniejszości nie są zbyt pozytywne.

Sfrustrowani muzułmanie zamieszkujący Europę oraz Stany Zjednoczone są więc łatwiejszym celem dla radykałów. Nowikow ostrzega przede wszystkim przed bagatelizowaniem problemu wojującego Islamu. Według mężczyzny fanatycy wykorzystują to, że rządy państw zajęte są ochroną zdrowia i skutkami pandemii, by uruchamiać kanały propagandowe.

Przed ponownym uderzeniem ISIS ostrzegał również koordynator Unii Europejskiej ds. walki z terroryzmem. Gilles de Krechove stwierdził, że terroryści szukają dziur w systemach bezpieczeństwa państw zachodnich.

Zdaniem obu ekspertów ludzie poczuli się bezpieczni, ponieważ w związku z zamknięciem granic ryzyko zamachów terrorystycznych spadło. Państwo Islamskie ma jednak zamiar wykorzystać naiwność mieszkańców "zgniłego zachodu" już wkrótce.

Źródło

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

8-4 =