Prezydenckie ułaskawienia - Trzaskowski chciał "przejrzystości", a odesłano go na stronę internetową PAD

W środę, w Trzciance, w trakcie konferencji prasowej Rafał Trzaskowski wypowiedział się na temat ułaskawień dokonanych przez swojego kontrkandydata, obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Stwierdził, że lista ułaskawionych przez niego osób wzbudza "mnóstwo wątpliwości i pytań".

"Ułaskawienia są bardzo ważnym elementem prezydentury i warto, żeby ten system był jak najbardziej przejrzysty. Nie chodzi tu oczywiście o dane osobowe, tylko o kategorie przestępstw. Chodzi o to, żeby opinia publiczna mogła poznać wszystkie szczegóły", powiedział. Tym samym zaapelował do Andrzeja Dudy, aby ujawniono informacje dotyczące ułaskawienia m.in. trzech osób skazanych za znęcanie się nad rodziną oraz osoby skazanej za morderstwo. 

W odpowiedzi na apel, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odesłał Trzaskowskiego na stronę internetową: "Wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta”.

Co ciekawe, według udostępnionego na Twitterze, przez Kancelarię Prezydenta, zestawienia dotyczącego ułaskawień przez prezydentów po 1989 roku, Andrzej Duda ułaskawił zaledwie 93 osoby.

Aleksander Kwaśniewski ułaskawił w trakcie dwóch kadencji aż 4302 osoby a Lech Wałęsa w ciągu jednej kadencji - 3454. Wśród ułaskawionych przez niego osób jest Andrzej Z. ps. "Słowik", słynny boss mafii pruszkowskiej. Co ciekawe, "Słowik" poprosił o ułaskawienie, kiedy ukrywał się po ucieczce z więzienia (w trakcie przepustki). Później miał wyznać, że ułaskawienie kupił od Lecha Wałęsy za 150 tys. dolarów. 

SKOMENTUJ

4×5 =