Premier Czech i Morawiecki chcą powtórzenia wyborów na Białorusi

Premier Czech, Andrej Babisz razem z Mateuszem Morawieckim postanowili zaingerować w coraz bardziej niepokojącą sytuację na Białorusi.

Przypomnijmy, że ostatnie wybory prezydenckie wygrał Aleksander Łukaszenka. Kontrkandydatka, opozycjonistka Swiatłana Cichanouska, w obawie o swoje bezpieczeństwo uciekła z kraju, otrzymując schronienie na Litwie.

Niedawno kobieta zainicjowała powstanie rady, której zadaniem jest zabezpieczenie przejęcia władzy. Wezwała także władze na Białorusi, aby podjęły dialog ze społeczeństwem oraz aby zaprzestały represji. 

Teraz okazuje się, że w piątek premier Czech, na Twitterze poinformował o rozmowie z Morawieckim. Babisz napisał, że obaj postanowili zwrócić się do przewodniczącego Rady Europejskiej - Charlesa Michela, aby w trybie pilnym przeprowadzić wideokonferencję członków Rady, właśnie w sprawie Białorusi.

"Nie można czekać. Białorusini potrzebują naszej szybkiej pomocy. [...] Wybory muszą być powtórzone, muszą być przejrzyste i w obecności zagranicznych obserwatorów", oświadczył Babisz.

Źródło

SKOMENTUJ

6+3 =