"Nowa forma cenzury"? Instagram zbanował konta pracowników Charlie Hebdo. Teraz przeprasza

Ile można zarobić na sprzedaży gazet z kreaturą Mahometa? Na pewno oprócz samego dochodu możemy liczyć na blokadę na Instagramie. Tak właśnie stało się z kontami pracowników magazynu Charlie Hebdo, którzy z okazji rozpoczęcia procesu zamachowców islamskich, 2 września opublikowali karykatury Mahometa.

Instagram wystosował przeprosiny skierowane do dwóch dziennikarzy Charlie Hebdo, którzy udostępnili pierwszą stronę magazynu z reprodukcją karykatur proroka Mahometa. Portal przepraszał za czasowe zablokowanie kont dziennikarzy, które zostały wyłączone w ubiegłą niedzielę.

Okładki tygodnika „Charlie Hebdo” zostały zamieszczone z okazji rozpoczęcia procesu zamachowców islamskich, którzy dokonali ataku na redakcję w 2015 roku. O blokadzie konta powiadomiła Laura Daussy, jedna z zablokowanych pracownic magazynu, która zamieściła zrzutu ekranu na Twitterze nazywając wydarzenie ''nową formą cenzury''. Podobną informację podała rysowniczka tygodnika - Corinne Rey, znana jako Coco, której konto również zostało dezaktywowane po zamieszczeniu okładki.

Po przywróceniu kont rzecznik Instagrama powiedział:

''Te konta zostały usunięte przez pomyłkę. Przywróciliśmy je, gdy tylko zwrócono na to naszą uwagę i bardzo nam przykro z powodu zamieszania lub niepokoju''.

W obronie magazynu wypowiedziała się francuska minister kultury Roselyne Bachelot, która podkreśliła, że "prawa do bluźnierstwa nie można umniejszać'' oraz ''prawo do bluźnierstwa jest prawem w świeckiej Republice Francuskiej: musimy walczyć o jego poszanowanie''.

Nie zabrakło też wsparcia ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który skrytykował ludzi nie akceptujących ''prawa Francji do popełnienia bluźnierstwa'', tym samym popierając Charlie Hebdo.

Jak podaje nczas.com, magazyn Charlie Hebdo znacząco zyskał na umieszczeniu karykatury Mahometa. Ostatni z numerów z karykaturą, który ukazał się w nakładzie 200 tys. egzemplarzy został wyprzedany pierwszego dnia, a następnie redakcja zdecydowała się na dodruk. Co ciekawe, liczba ta stanowi trzykrotnie większy nakład niż normalnie.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

3×3 =