Kontrowersyjny reportaż CNN o osobach LGBT w Polsce. Polska ambasada zareagowała

Świat obiegł reportaż CNN o osobach LGBT w Polsce. Zatytułowano go "Nie przynależysz tutaj. W polskich »strefach wolnych od LGBT« samo istnienie to już akt buntu". Autorzy Rob Picheta i Ivana Kottasova w trakcie letniego wyjazdu do Polski przeprowadzali rozmowy z różnymi środowiskami, w tym z LGBT. 

W reportażu można przeczytać, że "homofobiczna retoryka jest głoszona przez państwo i w kościołach, a wrogość na ulicach aż kipi". O prawach osób LGBT zrobiło się głośno, gdy niektóre samorządy zaczęły przyjmować niewiążące prawnie uchwały o "strefach wolnych od ideologii LGBT".

Do reportażu odniosła się polska ambasada. W liście opublikowanym na Twitterze czytamy:

"Polski rząd jest zobowiązany do przestrzegania zapisanych w Konstytucji RP praw wszystkich swoich obywateli, w tym równości wobec prawa i niebycia dyskryminowanym". Czytamy również, że "wszystkie osoby w Polsce, w tym członkowie społeczności LGBT, mają prawo do pełnej ochrony przed nienawiścią, przemocą i dyskryminacją".

Oprócz tego, w liście odniesiono się również do tych tzw. stref wolnych. Polska ambasada nazwała uchwały gmin "prawnie niewiążącymi deklaracjami, które zostały przyjęte przez nieliczną mniejszość samorządów w Polsce". Dodano, że władze państwowe "stanowczo potępiają" ustawianie tablic strefa wolna od LGBT".

Zdjęcie: PickPik

Źródło

SKOMENTUJ

3+3 =