Pokojowa Nagroda Nobla nie dla Trumpa, nagroda powędruje do agencji humanitarnej

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana przez Norweski Komitet Noblowski dla osób i organizacji za działalność na rzecz światowego pokoju została przyzna. Nagroda trafiła do Światowego Programu Żywnościowego. Uzasadnieniem nagrody był realizowany przez agencje program globalnego zwalczania głodu.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2020 roku, Światowy Program Żywnościowy to agencja ONZ, która jest największą organizacją walczącą z problem głodu na świecie. Siedziby agencji znajdują się w 83 różnych krajach globu. Organizacja powstała w 1960 roku jako trzyletni program pomocy żywnościowej, którego celem było dostarczenie transportu 1500 ton pszenicy, 270 ton cukru i 27 ton herbaty dla ocalałych z trzęsienia ziemi w Bu’in-Zahra, irańskiej prowincji Kazwin. Od 1965 roku organizacja weszła w pełnoprawny program ONZ.

Głównymi celami organizacji są:

  • Ratowanie życia uchodźców i innych ludzi w sytuacjach zagrożenia,
  • Poprawa żywienia i jakości życia najsłabszych ludzi,
  • Pomaganie w rozwoju i promowanie samodzielności w biednych społeczeństwach.

W wyniku otrzymanej nagrody organizacja otrzyma 10 mln koron szwedzkich, złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom. Według przewodniczącej Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen, Światowy Program Żywnościowy został doceniony "za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem".

Pokojowej Nagrody Nobla nie otrzymali Donald Trump i Greta Thunberg. Prezydent USA  był nominowany do nagrody przez norweskiego posła Christian Tybring-Gjedde za włożoną pracę w stworzenie porozumienia między Izraelem, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Greta Thunberg nominowało dwóch duńskich posłów z partii Lewicy za walkę na rzecz klimatu.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

3×3 =