Poczta Polska wystąpi o rekompensatę za wybory, które się nie odbyły?

70 milionów złotych to na razie jedyna znana i nieoficjalna kwota, jaką wydano w związku z organizacją tegorocznych wyborów prezydenckich - kwota obejmuje zarówno wybory planowane na 10 maja, a także te przeprowadzone - 28 czerwca oraz 12 lipca. 

Jaka jest dokładna kwota, o tym dowiemy się za około dwa miesiące, gdyż jak podało biurowe prasowe KBW, "Szef Krajowego Biura Wyborczego podaje informację o wydatkach poniesionych na wybory w terminie 5 miesięcy od dnia wyborów tj. w terminie do dnia 28 listopada 2020 r. W związku z tym koszty poniesione na przeprowadzenie wyborów będą udostępnione do informacji publicznej dopiero w ustawowym terminie".

O jednorazową rekompensatę za wybory planowane na 10 maja, które nie doszły do skutku, ma ubiegać się Poczta Polska.

Jak poinformowała Konkret24  rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek, "[...] podjęto kroki prawne w celu skorzystania z rekompensaty i pozyskania środków pieniężnych".

Dyrektor zespołu finansowego Krajowego Biura Wyborczego, Agnieszka Gałązka  potwierdziła, że  "1 września Poczta Polska poinformowała KBW, iż wystąpi z wnioskiem o rekompensatę wraz z kalkulacją poniesionych wydatków (na podstawie w art. 22 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu)".

Poczta Polska, póki co nie określiła jeszcze z jaką datą zostaną złożone dokumenty.

Według poprawki jednej z ustaw antycovidowych, "podmioty, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie Prezesa Rady Ministrów związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego, [...] mogą wystąpić do Szefa KBW o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów, związanych bezpośrednio z realizacją polecenia [...]".

Według opozycji, pieniądze wydane przez Pocztę Polską na przygotowanie wyborów korespondencyjnych były wydane nielegalnie, gdyż polecenie premiera, które nakazywało to Poczcie nie miało podstaw prawnych.

Zdjęcie: Freepik

Źródło

SKOMENTUJ

2×4 =