Plan rządu? Przywileje dla zaszczepionych, czyli tak zwany "status osoby zaszczepionej"

Wczoraj rząd przedstawił narodową strategię szczepień. W przeciągu tygodnia ma stać się oficjalnym dokumentem. 

Rząd planuje nadać "status osoby zaszczepionej" każdemu Polakowi, który przejdzie pełny proces szczepienia przeciwko Covid-19. Taka osoba pojawi się w państwowych rejestrach.

Jakie przywileje czekają osobę zaszczepioną? Jeśli poddamy się dwóm pełnym szczepieniom, będziemy zwolnieni z ewentualnej kwarantanny. Co więcej, nie będziemy brani pod uwagę przy limitach dotyczących spotkań. 

A co z noszeniem maseczek?

Jak poinformował w trakcie specjalnej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, "realnym profitem [szczepień] jest bezpieczeństwo zdrowotne. Nie ma w dokumencie zapisów o nienoszeniu maseczki". 

"To pewne minimum na tę chwilę, które może się rozszerzyć. Przewidujemy system zachęt, choć na razie ma on sformułowanie dość ogólne, ponieważ nie znamy szczegółowych charakterystyk preparatów. Gdy te się pojawią, będziemy sprawdzać, jak rozszerzyć ten pakiet podstawowy", dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

W trakcie konferencji zaprezentowano projekt strategii szczepień. Przez tydzień rząd będzie czekał na uwagi, następnie dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów. Z kolei 15 grudnia pojawi się pełna mapa szczepień. 

Pierwsze dawki szczepień mają być dostępne już w styczniu, bądź na przełomie stycznia i lutego. 

Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej każdemu zaszczepionemu Polakowi wydadzą potwierdzenie w wersji papierowej. Rząd planuje także wersję elektroniczną takiego dokumentu, z kodem QR. 

Źródło

SKOMENTUJ

2×6 =