Papież wspiera strajki wobec ustawy aborcyjnej w Argentynie

Nie tylko w Polsce sprawa aborcji wywołuje kontrowersje. W kraju pochodzenia papieża Franciszka, prezydent Alberto Fernandez zapowiedział całkowitą legalizację aborcji. Zapowiedziany projekt ustawy nie został przychylnie przyjęty przez całe społeczeństwo, a stanowisko w obronie życia zajął papież Franciszek.

Papież popiera kobiety, które protestują w Argentynie przeciwko prawu do legalizacji aborcji. W liście do kobiet papież pytał: "Czy sprawiedliwe jest wyeliminowanie ludzkiego życia, aby rozwiązać problem? Czy uczciwe jest zatrudnienie płatnego zabójcy do rozwiązania problemu?". List był kierowany zwłaszcza do kobiet dzielnic nędzy w Buenos Aires, a które w ostatnich latach organizowały się, by sprzeciwić się próbom dekryminalizacji aborcji. Według Franciszka kraj powinien być dumny, że ma takie kobiety.

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez zapowiedział, że projekt ustawy który przedstawi i zalegalizuje aborcję, będzie ratunkiem dla kobiet, które do tej pory muszą korzystać z nielegalnych i niebezpiecznych usług aborcji. Obecne prawo kryminalizuje aborcję, z wyjątkiem przypadków gwałtu lub zagrożenia zdrowia matki.

Papież wypowiedział się jednoznacznie, że popiera katolicką doktrynę zabraniającą aborcji, która jest elementem panującej tendencji w społeczeństwach do braku szacunku dla godności nienarodzonych, słabych lub starszych. Franciszek podkreślił też, że kobiety które dopuściły się aborcji mogą być rozgrzeszane przez kapłanów, jeżeli chcą przebaczenia.

Według uchwały ONZ Konwencją o Prawach Dziecka z 1989 roku dziecko oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat (art. 1) oraz każde dziecko ma niezbywalne prawo do życia (art. 6).

W 2004 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu niejednogłośnie orzekł, że "nienarodzone dziecko nie jest uznawane za "osobę" bezpośrednio chronioną art. 2 Konwencji (prawo do życia), a nawet jeśli nienarodzone ma "prawo do życia", to jest ono domyślnie ograniczane przez prawa i interesy matki".

Według WHO każdego roku na świecie dochodzi do około 40-50 milionów aborcji. Odpowiada to około 125 000 aborcji dziennie.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

8-2 =