ONZ prosi o ratunek dla uchodźców na Morzu Śródziemnym ze statku Banksy'ego

Agencja ONZ ds. Uchodźców wystosowała w sobotę prośbę do krajów europejskich o wysłanie statków humanitarnych w celu udzielania pomocy setce migrantów. Na miejscu pojawił się też statek sponsorowany przez ulicznego artystę Banksy'ego, który zabrał zbyt wielu uchodźców na swój pokład.

Jasnoróżowy statek artysty ulicznego Banksy'ego, o nazwie Louise Michel, odbierał migrantów w środkowej części Morza Śródziemnego, realizując kampanię ratunkową finansowaną przez artystę. W sobotę załoga zaczęła wzywać pomoc z powodu przeładowania statku. Duża liczba uchodźców na pokładzie spowodowała, że załoga nie mogła bezpiecznie nawigować. Na pomoc Louise Michel wypłynął statek włoskiej straży przybrzeżnej, który zabrał na swój pokład 49 osób.

Banksy tak mówił o swoich działaniach:

„Jak większość ludzi, którzy robią to w świecie sztuki, kupiłem jacht na rejs po Morzu Śródziemnym” - napisał w podpisach do filmu. „To statek francuskiej marynarki wojennej, który zamieniliśmy na łódź ratunkową, ponieważ władze UE celowo ignorują wezwania pomocy od obywateli spoza Europy”.

ONZ zaapelowało o pomoc dla kolejnych statków charytatywnych, na których znajdują się setki imigrantów, którzy pilnie potrzebują pomocy. Na jednym z tych statków znajduje się 27 migrantów, którzy opuścili Libię - w tym kobieta w ciąży i dzieci, które zostały uwięzione na komercyjnym tankowcu Maersk Etienne na okres 3 tygodni. Kolejny statek z 200 migrantami przez wiele dni czekał na wpuszczenie do portu.

Jak widać państwa niechętnie ruszają na pomoc uchodźcom, natomiast angażują się w tą pomoc osoby prywatne. Pytanie, czy właśnie taka pomoc prywatna nie powinna być podstawą w niesieniu pomocy np. uchodźcom? Może gdyby państwa zachodnie przyjęły inne stanowiska w stosunku do napływu migrantów, nie mielibyśmy dziś problemów z naporem na Europę.

Źródło

SKOMENTUJ

1×5 =
Ziom 01.09.2020 Jeśli ich przywiózł niech teraz daje im jeść zakwateruje i da pracę.