Nielegalny obóz migrantów w Paryżu zlikwidowany. Policja przekroczyła swoje uprawnienia?

Nielegalny obóz migrantów na terenie Paryża został zlikwidowany. Na Placu Republiki migranci rozłożyli około 500 namiotów. W trakcie usuwania migrantów, którzy przybyli z Afganistanu, Somalii i Erytrei, policja miała dopuścić się przemocy wobec aktywistów, dziennikarzy i nocujących osób w namiotach. Rusza postępowanie wyjaśniające.

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleciło przeprowadzenie postępowania, które ma wyjaśnić czy francuska policja przekroczyła swoje uprawnienia w trakcie likwidacji nielegalnego obozu. Akcja oczyszczenia Placu Republiki rozpoczęła się z poniedziałku na wtorek. W trakcie usuwania siłą z namiotów migrantów mieli być oni bici i okładani pałkami policyjnymi. W obronie nielegalnych migrantów mieli występować aktywiści działający na rzecz praw człowieka, którzy też mieli się stać celem policji, podobnie jak i przedstawiciele mediów.

Według policji tworzenie obozowisk w miejscach do tego niewyznaczonych jest nielegalne. Osoby te mogą bowiem uzyskać pomoc w wyznaczonych specjalnych ośrodkach. Migranci w dużej mierze pochodzą z Afganistanu, Somalii i Erytrei. Wcześniej utworzyli nielegalny obóz w pobliżu stadionu Stade de France, który również został usunięty. 

Francja od pewnego czasu ciągle boryka się z obozami, powstającymi nielegalnie w różnych częściach kraju. Sytuacji nie ułatwiają środowiska partii Zielonych oraz l partii Socjalistycznej Oliviera Faure, które krytykują działania funkcjonariuszy policji. Ostatnio domagali się wycofania ustawy o globalnym bezpieczeństwie, która miała zapobiec złośliwym wykorzystaniu wizerunku policjantów w mediach społecznościowych.

Źródło

SKOMENTUJ

1+2 =