Iran: zamordowano naukowca prowadzącego program nuklearny. Czy Izrael ma się czego obawiać?

W piątek w ataku na obrzeżach Teheranu zginął irański naukowiec, który kierował programem nuklearnym w Iranie. Śmierć nastąpiła w szpitalu po wcześniejszym ataku na samochód naukowca. Przewódca Iranu przysiągł zemstę w odwecie za śmierć Mohsena Fakhrizadeha, podejrzenia padają na Izrael.

Do ataku doszło w Absard, wiosce położonej na wschód od stolicy, będącej schronieniem dla irańskiej elity. W pobliżu sedana wiozącego Fakhrizadeh wybuchła stara ciężarówka z materiałami wybuchowymi ukrytymi pod ładunkiem drewna. Gdy samochód się zatrzymał, co najmniej pięciu strzelców ostrzelało pojazd.

Naukowiec zmarł w szpitalu po tym, jak lekarze i ratownicy medyczni nie byli w stanie go uratować. Ranni zostali również ochroniarze Fakhrizadeha. Zdjęcia i wideo udostępnione w Internecie pokazały sedana Nissana z dziurami po kulach w przedniej szybie i krwią na drodze.

Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Khamenei po śmierci Mohsena Fakhrizadeha wezwał do "ostatecznego ukarania" osób stojących za zabójstwem naukowca. Nazwał Fakhrizadeha "wybitnym w kraju naukowcem zajmującym się bronią jądrową". Zapowiedział też, że śmierć naukowca nie zatrzyma programu nuklearnego (obecnie Iran wzbogaca uran do 4,5%, znacznie poniżej poziomu 90%, który można uznać za broń).

Prezydent Hassan Rouhani obwinił Izrael za zabójstwo. Na spotkaniu swojego rządu powiedział: "Odpowiemy na zabójstwo Męczennika Fakhrizadeha w odpowiednim czasie" i dalej dodał "Naród irański jest mądrzejszy i nie wpadnie w pułapkę syjonistów, którzy myślą o stworzeniu chaosu".

Izrael był wcześnie podejrzewany o zabicie irańskich naukowców dziesięć lat temu w czasie napięć związanych z programem nuklearnym Teheranu. Sytuacja jest szczególnie napięta, ponieważ atak na Fakhrizadeha wygląda na staranie zaplanowaną zasadzę wojskową, ponownie wycelowaną w program nuklearny Iranu.

W styczniu USA zamordowało Kasema Sulejmana, irańskiego generała i dowódcę jednostki specjalnej. Zamach na naukowca to kolejny cios dla Irańczyków, który w tej sytuacji może doprowadzić do odwetu.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

5×7 =