Rząd ogłosił narodową kwarantannę! Będą nowe restrykcje, znamy plan rządu na najbliższe tygodnie

Jeszcze niedawno pisaliśmy o planowych przez rząd kolejnych obostrzeniach, które mają uderzyć m.in. w branżę hotelarską oraz handel. Teraz okazało się, że rząd zaplanował narodową kwarantannę. 

Jak ogłosił minister zdrowia, "od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową". 

"Niewykluczone, że przed nami trudniejsze dni i tygodnie; efekt szczepienia populacyjnego nie pojawi się w styczniu i lutym", zaznaczył.

Minister wspominał także o ryzyku trzeciej fali zachorowań. Według niego, widmo rozpoczyna się od 10 tysięcy zachorowań. "Jeśli to widmo zmaterializuje się, to możemy być pewni, że nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny, by obsłużyć pacjentów w krótkim czasie", dodał.

Co nas czeka w trakcie narodowej kwarantanny?

"Same apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie".

Oprócz hoteli oraz stoków narciarskich "zamknięte zostaną galerie handlowe, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych i drogerii".

Jak wyjaśnił Niedzielski, "zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii".

Zapytany o szczegóły obostrzeń obowiązujących w trakcie Sylwestra dodał: "Uzasadnione będą wyjścia nagłe, takie jak wizyta w aptece, w sklepie czy w celu zawodowym. Chodzi o to, by zostać w domu", jednak będzie dopuszczona "możliwość przebywania w 5-osobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym gospodarstwie domowym".

Obostrzenia w trakcie Sylwestra będą obowiązywały między godziną 19:00 31 grudnia a 6:0 rano 1 stycznia. Za złamanie sylwestrowych ograniczeń nadal będą obowiązywały mandaty. 

Źródło

SKOMENTUJ

5-4 =
Bonifacy 17.12.2020 Maciej Żak nie ma żadnej podstawy prawnej ponieważ tylko w stanie wojennym, klęski żywiołowej i wyjątkowym za pomocą rozporządzeń mogą ograniczać wolność. Niestety rząd pisuarów ustala prawo na konferencji a policja je później bezprawnie egzekwuje