Narodowa kwarantanna. Karnista komentuje: "Powszechny lockdown nie ma podstawy prawnej"

Niedawno rząd ogłosił kolejne decyzje w związku w trwającą epidemią. Od 28 grudnia czeka nas narodowa kwarantanna, a w Sylwestra - od 31 grudnia od godziny 19:00 do 1 stycznia do godziny 6:00 rano będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. 

"Same apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową [...]", ogłoszono. 

W trakcie Sylwestra "uzasadnione będą wyjścia nagłe, takie jak wizyta w aptece, w sklepie czy w celu zawodowym". 

Taka decyzja wzbudziła sporo kontrowersji oraz niezadowolenia wśród Polaków. Zdanie na ten temat zabrał także autor bloga dogmatykarnisty.pl, karnista dr Mikołaj Małecki.

We wpisie możemy przeczytać: "Ogólnospołeczna kwarantanna, czyli powszechny lockdown sprowadzający się do zakazu wychodzenia z domu przez wszystkich obywateli nie ma podstawy prawnej w aktualnie obowiązującej ustawie".

Co więcej, jak uważa karnista, "rządzący nie mają więc kompetencji, by nałożyć go na obywateli w drodze rozporządzenia".

Według dr Małeckiego, zakaz wychodzenia z domu w sylwestrową noc nie jest "czasowym ograniczeniem określonego sposobu przemieszczania się" ani "nakazem określonego sposobu przemieszczania się". Regulują to: art. 46 ust. 4 pkt 1 oraz art. 46b pkt 12 Ustawy o chorobach zakaźnych.

Na blogu wyjaśniono zatem, iż "zakaz przemieszczania się to nie jest sposób przemieszczania się, a tym bardziej nie jest to określony sposób przemieszczania się, skoro w ogóle nie wolno się przemieszczać w przestrzeni publicznej".

"Ustawa nie pozwala też w ogóle zakazać przemieszczać się, lecz jedynie ograniczać sposoby realizowania tego prawa", podkreślił karnista. 

Co na to rząd? Czy czeka nas jeszcze zmiana tej decyzji? 

Źródło

SKOMENTUJ

2+5 =