Znamy plan rządu na "100 dni solidarności" w związku w trwającą epidemią koronawirusa

W piątek rzecznik rządu Piotr Mülle na antenie TVN24 pytany był, kiedy ogłoszona będzie mapa drogowa wychodzenia z obostrzeń. Jak oznajmił rzecznik rządu, w tej chwili na ukończeniu jest "matryca działań dotycząca poszczególnych etapów, [...] pokazująca na jakim etapie, co będzie dokładnie robione".

Wiadomo też już, kiedy zostanie opublikowana ustawa covidowa, która dotyczyć będzie m.in. dodatków dla medyków. Stanie się to najpóźniej 2 grudnia, a "termin ten wynika z wewnętrznych zasad publikacji ustaw ustalonych jeszcze za czasów premiera Donalda Tuska". 

Wiemy więc już co nas czeka:

  • Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, "od przyszłej soboty [28 listopada] placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym".
  • Szkoły zostaną zamknięte do 23-24 grudnia, a "ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia, między 3 a 17-18 stycznia".
  • Co najważniejsze, "jeśli liczba zachorowań średnio spadnie poniżej 19 tys., to przewiduje się powrót do strefy czerwonej, poniżej 10 tys. być może wrócimy do strefy żółtej, zaś poniżej 4 tys. możemy wrócić do strefy zielonej".
  • "Po 18 stycznia być może będziemy mieli sytuację, w której wrócimy do strefy czerwonej, w której przetrwamy do pojawienia się szczepionki", poinformował premier.
  • Kina, teatry oraz siłownie, a także kluby fitness zostaną póki co zamknięte do 27 grudnia. To samo dotyczy lokali gastronomicznych.

"Polacy dysponują bronią, jest nią dyscyplina, solidarność. Przed nami 100 dni solidarności. Na koniec tego okresu jest prawdopodobne, że pojawi się szczepionka. Chcę zaapelować, by w święta odbyły się spotkania w gronie małych rodzin, by nie przemieszczać się między miastami. Redukcja zakażeń w czasie świąt jest niezwykle ważna. [...] Już teraz apeluję, by nie planować atrakcji turystycznych w Austrii, we Włoszech, ale także w Polsce ", zaapelował Mateusz Morawiecki.

Poniżej cały plan rządu, udostępniony przez Piotra Müllera na Twitterze:

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

4×2 =