Koronawirus: Którą szczepionkę dostanie polski pacjent? Minister Niedzielski wyjaśnia

Adam Niedzielski pytany był na antenie TV Republika o ostatni zanotowany spadek przypadków zakażeń. Chodzi tutaj o spadek do 10 tysięcy zakażeń. Jak przyznał minister zdrowia, "to poziom niespotykany od dłuższego czasu" .

Okazuje się, że Ministerstwo Zdrowia przeszło na nowy system sprawozdawczy. Jest on sprawniejszy i dzięki temu podaje dane wpisywane bezpośrednio przez laboratoria. Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że "[...] wcześniej bazowaliśmy na systemie sprawozdawczym z sanepidu, czyli raportowaliśmy te wyniki, które z laboratoriów trafiły do sanepidów, a wiadomo, że jest opóźnienie w przepływie tej informacji, bo tam też są kwarantanny, tam też pracownicy chorowali".

Niedzielskiego zapytano również o to, czy w związku ze zbliżającym się napływem szczepionki do Polski oraz masową akcją szczepień, sami będziemy mogli wybrać, którą szczepionkę dostaniemy.

Jak powiedział minister, taka decyzja należeć będzie do lekarza: "Stosujemy kryterium bezpieczeństwa pacjenta. Żadna szczepionka, która nie będzie miała zatwierdzenia przez Europejską Agencję nie będzie w ogóle kupiona. To jest warunek całej transakcji".

"Każda [szczepionka] musi przejść te same fazy badań klinicznych, te same zapewnienia, muszą być przedstawione obiektywne wyniki badań poszczególnych faz, musi być również odpowiedni poziom populacji, testowany tą szczepionką. [...] Każda ze szczepionek będzie miała troszeczkę inne wskazania dotyczące np. grupy wiekowej, osób ze schorzeniami współistniejącymi, bo w jednym przypadku dane choroby mogą być przeciwskazaniem, a w innym nie muszą", wyjaśnił Niedzielski. 

Źródło

SKOMENTUJ

7+1 =