Media: Rosja finansowała nagrody dla Talibów za zabójstwo Amerykanów. Czy Donald Trump wiedział o tych działaniach?

Jak podały amerykańskie media, Rosja oferowała Talibom nagrody za śmierć Amerykanów. Urzędnicy w Białym Domu mieli już na początku 2019 roku przekazać tę informację obecnemu prezydentowi. Dlaczego Trump nie zareagował?

Urzędnicy Białego Domu mieli przekazać informację o współpracy Rosji z Talibami w jednym z codziennych dzienników informacyjnych dla Donalda Trumpa. Osobą, która miała przekazać ocenę wywiadu, był ówczesny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który dostarczył ją już w marcu 2019 roku. Obecnie Biały Dom zaprzecza, że Trump wiedział o ocenie, a same informacje urzędnicy kancelarii prezydenta uznali za nie do końca zweryfikowane. John Bolton odmówił komentarza mediom.

Kolejne dane wywiadowcze wskazują na agresywne działania Rosjan na drodze współpracy z Talibami. Mieli on zawrzeć umowę zarówno z Talibami jak i bojownikami sieci Haqqani. Dążenia do zawarcia umowy trwały już w 2012 roku za czasów administracji Obamy.

Sprawa z rosyjskimi nagrodami zainteresowała amerykański wywiad po ataku na talibską placówkę przez Naval Special Warfare Development Group (SEAL Team Six), w wyniku której jednostka zabezpieczyła 500 000 dolarów. Przechwycona gotówka zwiększyła podejrzenia w związku z oferowanymi nagrodami dla talibskich bojowników. Dane w sprawie rosyjskich nagród pochodzą z przesłuchań schwytanych bojowników talibskich w latach 2019-2020.

Rzecznik rosyjskiego wywiadu Dmitrij Pieskow zaprzeczył, że oficerowie rosyjskiego wywiadu oferowali talibom nagrody pieniężne w zamian za atak na siły amerykańskie i koalicyjne.

Obecnie urzędnicy amerykańscy badają jak nagrody mogły wpłynąć na ataki na żołnierzy USA. Według urzędników rządowych ds. kariery, administracja Trumpa pomimo przygotowanej wypowiedzi dla prasy, nie zezwoliła na jakiekolwiek działania w celu odniesienia się oceny wywiadowczej.

Źródło

SKOMENTUJ

6+3 =
gość 04.07.2020 Trump i putin to tak jak adwokaci, podają sobie ręce, przecież nie kto inny jak bankstery usa wytworzyli stalinizm i hitleryzm!