Która szczepionka jest najlepsza i ile trwa badanie nad tym produktem medycznym? Putin zachwala rosyjski projekt szczepionki ''Sputnik V''

Ponad 170 potencjalnych projektów szczepionek, z czego 30 testuje się na ludziach. Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w promowaniu swoich produktów, podkreślając ponad 90 procentową skuteczność badanych projektów. W promowaniu szczepionek od kilku dni biorą udział czołowi politycy. W wtorek w kwestii rosyjskiego projektu szczepionki wypowiedział się prezydent Władimir Putin.

Rosyjskie szczepionki „działają skutecznie i bezpiecznie” - te słowa skierował prezydent Rosji do BRICS (grupa składająca się z  Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz Republiki Południowej Afryki) i wezwał grupę do połączenia sił w celu podjęcia wspólnych wysiłków produkcji masowej szczepionki.

Wypowiedź prezydenta Rosji była nawiązaniem do publikacji wczesnych wyników badań nad szczepionkami. Według publikacji: Moderna może pochwalić się 94,5% skutecznością, a druga w kolejności Pfizer skutecznością na poziomie 90%. W odpowiedzi rosyjscy producenci zadeklarowali, ze szczepionka zarejestrowana pod handlową nazwą "Sputnik V’’, może pochwalić się 92 procentową skutecznością.

Władimir Putin w czasie internetowego szczytu BRICS, podkreślał że głównym celem sojuszu jest koordynacja wspólnych środków w walce z pandemią, a sama Rosja jest gotowa do współpracy z BRICS przy produkcji i stosowaniu rosyjskich szczepionek.

Na trenie Rosji zostały zatwierdzone dwie różne szczepionki, a trzecia jest w trakcie opracowania. Sputnik V to szczepionka, która została sfinansowana przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, a umowy pomiędzy Indiami i Brazylią dają możliwość prowadzenia prób szczepionkowych.

Według Władimira Putina: "…rosyjskie szczepionki - działają skutecznie i bezpiecznie" i dalej "Bardzo ważne jest, aby połączyć siły w celu masowej produkcji tych produktów do szerokiego obrotu".

Decyzja o wczesnej akceptacji Sputnika V wywoła międzynarodową falę krytyki. Przeciwnicy szczepionki podkreślali, że nie zakończyły się badania wśród dziesiątek tysięcy osób i nie można potwierdzić bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki. Krytyka Sputnika V nie przeszkodziła Rosji w zatwierdzaniu kolejnych szczepionek po wczesnych badaniach.

Od kilku dni media bombardują nas informacjami o "nowych", "działających", "przebadanych", "o potwierdzonej skuteczności szczepionkach". W tradycyjnych warunkach szczepionki to najbardziej kontrolowane produkty lecznicze. Proces opracowania i wprowadzenia szczepionki trwa wiele lat i składa się na niego:

  • laboratoryjne badania przedkliniczne (m.in. badania na zwierzętach),
  • badania kliniczne na ludziach,
  • badania I fazy, gdzie badane jest bezpieczeństwo szczepionki,
  • badania II fazy, gdzie mierzona jest odpowiedź układu odporności osób zaszczepionych i poszukiwana jest optymalna dawka,
  • badania III fazy, gdzie oceniana jest skuteczność i bezpieczeństwo pod kątem występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych,
  • szczegółowa ocena w procesie rejestracji szczepionki,
  • badania kliniczne IV fazy, gdzie badane są duże populacje, by wychwycić najrzadziej występujące ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne (NOP).

Średnio cały proces opracowania szczepionki trwa 10 lat, a w niektórych przypadkach dłużej. Obecnie mamy jednak do czynienia z kampanią farmaceutyczną, w którą są zamieszani politycy. Jaki jest powód prowadzonej bardzo aktywnie polityki pro szczepiennej i czy chodzi wyłącznie o pieniądze, a może o zdrowie obywateli? Przekonamy się wkrótce.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

5×7 =