Kryzys w rządzie. Co dalej z prawicą?

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt podzieliła polityków. Przeciwko ustawie stanęła Solidarna Polska, a także część posłów z Prawa i Sprawiedliwości. Czy "Piątka dla zwierząt" była punktem kulminacyjnym w kryzysie koalicji Zjednoczonej Prawicy?

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, które dotyczyło przyszłości koalicji, a także dalszej obecności w rządzie polityków Solidarnej Polski oraz Porozumienia. 

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, "[...] zapadały decyzje kierunkowe".

"To jest trudny czas, jak w każdej sytuacji, gdy pomiędzy koalicjantami dochodzi do zgrzytów [...]. Czas oczyszczenia atmosfery w koalicji się przyda, a jakie będą z tego konsekwencje, w tym tygodniu będzie wszystko jasne. Chodzi o to, aby wyjść na gruncie takich relacji, które obowiązywały wcześniej, a które teraz Solidarna Polska złamała", tłumaczył Müller w Polsat News.

Co więcej, według rzecznika rządu bardzo prawdopodobnym będzie wycofanie rekomendacji dla ministra rolnictwa Ardanowskiego, który opowiedział się przeciwko nowelizacji ustawy, jednak "taka decyzja nie została jeszcze podjęta". 

Cały konflikt interesów wpłynął na zawieszenie rozmów o rekonstrukcji rządu. Plan rekonstrukcji zakładał, że ze względu na zmniejszenie liczby ministerstw, każdy z koalicjantów miał otrzymać kierownictwo w jednym resorcie.

Zdjęcie: Freepik

Źródło

SKOMENTUJ

6×4 =